7 porad jak radzić sobie z zaparowaniem szyb w samochodzie

Zmiana temperatury, deszcz i śnieg mogą spowodować zaparowanie szyb samochodu.

Jeden z warunków bezpiecznej jazdy — dobra widoczność. Jest to szczególnie ważne podczas zmiany sezonów i w zimie, kiedy opady deszczu i ciemność tworzą naturalne wyzwania dla kierowców. W tym czasie kierowcy bardzo często borykają się z problemem zaparowania szyb.
Główną przyczyną zaparowania szyb jest różnica temperatur. W środku samochodu jest cieplej, więc wilgoć skrapla się na zimnych szybach. Z zaparowaniem walczyć można za pomocą grzania szyb i suszenia powietrza — często to są czynności wykonywane jednocześnie.
Poniżej przedstawiamy kilka prostych rad, jak zachować dobrą widoczność szyb.

Prawidłowo skonfiguruj klimatyzację

Przy pierwszych oznakach zaparowania trzeba wybrać tryb wentylacji szyb, skierować strumień powietrza z kratek nawiewu powietrza na szyby i nieco zwiększyć temperaturę. Jeśli w samochodzie jest klimatyzacja, powinna wysuszyć powietrze w ciągu kilku minut. Warto upewnić się, że wyłączony jest tryb wewnętrznej cyrkulacji. Jeśli system klimatyzacyjny źle podgrzewa i suszy powietrze, należy sprawdzić filtr — mógł wchłonąć zbyt dużo wilgoci, a w deszczową pogodę nie nadąża wyschnąć lub po prostu nadszedł czas, aby go wymienić.

zapotevanie-stekol1aniu — płyny, aerozole, chusteczki. Sposób działania tego rodzaju kosmetyków samochodowych polega na zmianie właściwości powierzchni szyby. Roztwory tworzą cienką folię, z której najmniejsze cząsteczki wody spływają kroplami, w taki sposób nie zakłócają widoczności. Może być też odwrotny efekt — woda pozostaje na szybie, ale leży przezroczystą warstwą. Środek nanosić trzeba na czyste i suche powierzchnie, w razie potrzeby należy powtórzyć procedurę. Trzeba po prostu znaleźć preparat, który nam odpowiada według sposobu nakładania, zapachu i uzyskanego wyniku.

Domowe sposoby na zaparowane szyby

Problem parujących szyb powstała dość dawno, a więc kierowcy mieli dużo czasu na znalezienie sposobów jego rozwiązania. Jeden z najbardziej popularnych to nanoszenie roztworu z 1 części gliceryny i 10 części spirytusu. Jeśli używać tylko gliceryny, szyba będzie tłusta i w nocy w rozmazanych smugach będą silne odblaski, które pogarszają widoczność. Niektórzy radzą, by przetrzeć okna gazetami — typograficzna farba zawiera substancje, które tworzą taką samą folię, jak w przypadku chemii samochodowej. Kolejna rada — natrzeć szyby tytoniem ze zwykłych papierosów.

Folie przeciw parowaniu

Radykalne i trwałe rozwiązanie — pokrycie szyby specjalną folią, podobną do tej, która jest stosowana do reflektorów, kasków motocyklowych lub sprzętu handlowego. Nakłada się ją również jak folię do przyciemniania szyb cena na którą nie taka i droga, a więc lepiej w tej sprawie zaufać profesjonalistom.

Usuwać nadmiar wilgoci w środku samochodu

Często w zimie i w deszczu do samochodu trafia woda lub śnieg. Kiedy wnętrze zaczyna się nagrzewać, woda paruje i osadza się na zimnych szybach. W celu zmniejszenia tego efektu należy usunąć nadmiar wilgoci. Czasami trzeba posprzątać wodę lub lód z dywaników, a jeśli wody jest dużo, trzeba kłaść pod nogi gazety i pilnować aby wyrzucić je, gdy są już mokre. W przypadku, gdy nawet przy niewielkim deszczu w środku samochodu robi się mokro, trzeba sprawdzić jego szczelność — odstająca uszczelka może być źródłem nie tylko wilgoci, ale również przedwczesnej korozji. Nie trzeba przechowywać w aucie szmatki, którymi wycierasz mokre powierzchnie — zabierz je do bagażnika lub pod maskę. Obniża wilgotność także sól w papierowej torbie, którą można umieścić na tylnym siedzeniu. Efekt będzie lepszy, jeśli wcześniej opakowanie zostało wysuszone w cieple.

zamagljena-stakla1ydychamy jest znacznie cieplejsze niż otoczenie, do tego jest nasycone wilgocią, dlatego podczas podróży dużej i hałaśliwej ekipy kierowca musi regulować temperaturę w środku. Jeśli sprzęt nie daje rady, można po prostu poprosić pasażerów, aby przez jakiś czas nie rozmawiali dla ich własnego bezpieczeństwa.

Sprawdź wentylację wnętrza

Rzadki przypadek, ale czasami się zdarza: po naprawie karoserii z tyłu pojazdu specjalne otwory wentylacyjne powinny być zabezpieczone. W takim przypadku przewidziana przez inżynierów cyrkulacja powietrza nie działa. Inny wariant tego samego problemu — nadmierna liczba rzeczy w środku i w bagażniku. Rozwiązanie — sprawdź przepustowość kanałów, ale najpierw sprawdź ich lokalizację w instrukcji. Do tego samego problemu można przypisać zatkane otwory spustowe systemu z klimatyzacją. Woda po prostu przenika wnętrze. Poprawić sytuację można poprzez zwykłe czyszczenie.

Jeśli szyby samochodu zaparowują bez obiektywnych przyczyn, problem może polegać na usterce w układzie chłodzenia silnika. Powstałe przez przegrzanie opary dostają się przez układ wentylacji do wnętrza. W tym przypadku lepiej zwrócić się do specjalistów.

Jedną z najbardziej częstych przyczyn zaparowania okien jest picie alkoholu przez pasażerów w przeddzień podróży. Wydychane opary alkoholu, ze względu na ich higroskopijność, dodatkowo pochłaniają wilgoć z organizmu, a ona osadza się na oknach. Właśnie tym tłumaczy się wzrost zainteresowania policjantów takimi samochodami z zaparowanymi szybami. Walczyć z takim problemem można metodami konwencjonalnymi, ale lepiej nie nadużywać alkoholu przed wyjazdem.

[Głosów:30    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ