Nietypowe marki samochodów – sprawdź, co możesz sprowadzić z zagranicy

Standardowe Toyoty i Ople na polskich ulicach coraz częściej zastępują oryginalne samochody sprowadzane zza granicy. Kierunki są różne i obejmują zarówno daleki zachód, jak i wschód.

Elektryczne samochody sprowadzane zza granicy

Sprowadzenie auta do Polski na własną rękę jest dość kosztowne. Przybywa jednak profesjonalnych importerów, którzy robią to w imieniu klientów. Tym pozostaje wtedy zarejestrować i ubezpieczyć pojazd. Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają? Najczęściej, ale nie zawsze, trzeba też zapłacić akcyzę. Od tego roku ta ma być zniesiona dla samochodów elektrycznych i niektórych hybrydowych.

Auta na prąd i wodór nie są tanie, bo mowa tu raczej o kwotach trzycyfrowych. Znaczne są jednak również oszczędności, jakie można odczuć z tytułu wycofania akcyzy – chodzi zwykle o kilka tysięcy złotych. Choć symbolem aut elektrycznych jest amerykańska Tesla, coraz więcej popularnych w Polsce producentów jak BMW czy Nissan ma własne modele.

Elektryczne samochody sprowadzane zza granicy

Retro i SUV-y – auta sprowadzane z USA

Sprowadzanie samochodu Tesla z USA to na razie rzadkość. Częściej do polskich garaży trafiają auta kultowych amerykańskich marek na benzynę. Nie brakuje pasjonatów, którzy choćby dla samej przyjemności chcą być właścicielami Dodge Challanger’a ze „Znikającego punktu” czy DeLorean DMC-12 z „Powrotu do przyszłości”. Wśród tych, którzy bardziej cenią walory praktyczne, popularne są Jeepy i inne potężne samochody terenowe. Wzorem Amerykanów coraz więcej Polaków wybiera takie auto, gdy chce wygodnie przemieszczać się z psem, dziećmi i zakupami. To idealny wybór dla tych, którzy mieszkają na wsi, bo po wertepach trudno jeździć standardowym miejskim autem.

Bardziej luksusową wersją takiego pojemnego środka transportu są SUV-y. Do najpopularniejszych należą Cadillac Escalade czy Dodge Durango. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że praktycznie wszystkie samochody sprowadzane z USA trzeba przerobić. Chodzi o światła i reflektory. Czasem problemem mogą być też wskaźniki podające prędkość w milach, a nie kilometrach. Trzeba doliczyć te koszty do samej ceny samochodu.

Import samochodu z Chin

Import samochodu z Chin – opłaca się?

Jednak USA to nie jedyny kierunek, z którego Polacy chętnie importują samochody. Coraz częściej zwracają się w tym celu na wschód. Najpierw intrygowały tanie samochody indyjskiej marki Tata, a od kilku lat dołączyły do nich również auta z Chin. Sceptycy mówią, że to podróbki zachodnich pojazdów, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Zwolennicy uważają, że to realistyczna alternatywa do drogich aut dla kogoś, kto chce mieć to samo, lecz taniej.

Chińscy producenci imitują europejskie i amerykańskie marki z każdej półki cenowej. Shenbao 80 to samochód bardzo podobny do Mercedesa klasy E. Testerzy aut pisali też, że Zotye Z700 jest zaskakująco podobny do Audi A6, i to również pod względem takich detali, jak deska rozdzielcza. Kto marzy o Range Roverze Evoque, może wybrać tańszy Landwind XL7. To tylko kilka z wielu dostępnych modeli chińskich aut. Coś dla ryzykantów, którzy lubią szukać motoryzacyjnych perełek w najbardziej nieoczywistych miejscach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ