Istotny numer VIN w naszych pojazdach

Bardzo wiele osób go pomija, a także nie docenia. Jednak numer VIN jest bardzo istotny, często traktowany jest jak numer PESEL każdego obywatela. Warto pamiętać, iż może nam powiedzieć bardzo wiele o naszym pojeździe, szczególnie jeżeli był on naprawiany tylko i wyłącznie w autoryzowanych stacjach obsługi.

Pewien czas temu Unia Europejska wprowadziła obowiązek nadawania pojazdom numeru VIN. Warto wiedzieć, iż jest to numer, dzięki któremu dowiemy się przykładowo przez jakiego producenta oraz gdzie został wyprodukowany nasz pojazd. Mówią o tym trzy pierwsze symbole. Warto wiedzieć, iż kolejne symbole, znajdujące się od 4 do 9 miejsca, dostarczą nam informacji jaki to jest typu pojazdu. Również istotne jest, iż powiedzą nam, jaką ma wersję nadwoziową, a także jaki typ silnika. Warto pamiętać, iż te symbole dostarczą nam informacji także o wyposażeniu. Ostatnie symbole to często numer seryjny pojazdu.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup używanego samochodu, powinniśmy poznać jego historię. Z taką pomocą przychodzi nam właśnie wspomniany wcześniej numer VIN, za pomocą którego możemy bardzo szybko sprawdzić wszelkie istotne rzeczy. Dowiemy się między innymi o wszelkich jego usterkach, które zostały naprawiane oraz innych akcjach serwisowych, jakie zostały przeprowadzane. Warto pamiętać, iż możliwe jest sprawdzenie nawet historię pojazdów, które pochodzą z zagranicy. Jednak jak już wcześniej wspomniano, powinny być one serwisowane tylko i wyłącznie w autoryzowanych punktach.

Należy mieć świadomość, iż dzięki numerowi VIN możemy bardzo szybko sprawdzić, czy pojazd, który chcemy zakupić nie jest kradziony. Dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji. Warto pamiętać, iż tego typu numer jest także bardzo pomocny podczas zakupów części zamiennych. Taki numer z pewnością znajdziemy w naszym dowodzie rejestracyjnym, a także na wielu elementach w naszym pojeździe.

Niewiele osób wie, czym tak dokładnie jest numer VIN i z tego powodu z niego nie korzysta. Warto wiedzieć o jego istnieniu, ponieważ w wielu przypadkach może nam pomóc.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ