Zapowiedź nowej Skody Rapid już w październiku. Producenci wprowadzają spore zmiany

Skoda Rapid to jeden z najciekawszych modeli z oferty tej czeskiej marki. Z bardzo dużymi przerwami produkowany jest od 1934 roku. Obecnie, od 2011 roku na rynku obecna jest trzecia generacja. Wszystko wskazuje jednak na to, że już na zbliżających się październikowych targach motoryzacyjnych w Paryżu poznamy nowy, przełomowy koncept nowego Rapida. Koncept ten może być zapowiedzią naprawdę sporych zmian.

Trzy generacje Skody Rapid

Historia Skody Rapid rozpoczęła się w 1934 roku, choć pierwsza faktyczna generacja Rapida, traktowana jako odrębny model, trafiła do produkcji dopiero w 1935. Samochód ten w różnych wersjach i po różnych drobnych zmianach produkowany był praktycznie do roku 1947, po czym nastąpiła bardzo długa przerwa.

Marka Skoda wróciła do modelu Rapid dopiero w 1981 roku. Skoda Rapid II również przechodziła liczne zmiany w czasie produkcji, zawsze jednak był to samochód o wyraźnie usportowionym charakterze. Nie bez powodu Skodę Rapid nazywano wówczas „czechosłowackim Porsche”.

Znów po dłuższej przerwie Skoda Rapid, tym razem pod szyldem trzeciej generacji, powróciła w roku 2011. Model zachował styl swoich poprzedników, głównie poprzez utrzymanie wyraźnie sportowego charakteru. Skoda Rapid III produkowana jest do chwili obecnej w kilku wersjach wyposażeniowych, jednak wieści z koncernu Volkswagena – właściciela marki Skoda – każą spodziewać się już w krótce Rapida czwartej generacji. Przy okazji nie obejdzie się jednak bez poważnych zmian.

Zapowiedź Skody Rapid IV

Producent zapowiedział już”- wyjaśnia ekspert odpowiedzialny za części do Skody w ofercie iParts.pl – „że w następca modelu Skody Rapid przyniesie ze sobą poważne zmiany. Mają one wynikać z wyczerpania się aktualnej formuły europejskiej wersji Rapida i oznaczać m. in. rezygnację z wersji nadwoziowych sedan oraz spaceback. W ich miejsce ma się pojawić większy, pięciodrzwiowy hatchback, mogący z powodzeniem konkurować chociażby z nowym Golfem”.

Zapowiedzią nowej Skody Rapid będzie pokazany na nadchodzących międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Paryżu samochód koncepcyjny o kryptonimie Vision RS. To pierwsze poważne dzieło zespołu Skoda Design da nam odpowiedź na pytanie, czego możemy spodziewać się po czwartej generacji Skody Rapid. Na razie wiadomo, że nowy model jest już produkowany i powstaje na płycie podłogowej MQB A0, a jego podstawowa wersja napędzana będzie trzycylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 1.0 l. Na pewno będzie też miał większy rozstaw osi.

Wprawdzie pierwsze egzemplarz testowe jeżdżą już po czeskich drogach, jednak są one umiejętnie zamaskowane i trudne do rozpoznania. Na więcej konkretów prawdopodobnie przyjdzie nam poczekać co najmniej do października.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ