Dobry kask motocyklowy do 1000 zł

Zbliżający się wielkimi krokami sezon motocyklowy powinien być dla Ciebie przede wszystkim bezpieczny. Z tego względu musisz koniecznie zweryfikować stan swojego kasku. Jeśli ten używany do tej pory przestał pasować na Twoją głowę albo został uszkodzony, powinieneś kupić nowy egzemplarz. Wyjaśniamy, jak znaleźć bezpieczny i komfortowy kask motocyklowy do kwoty 1000 złotych.

Dlaczego kask motocyklowy jest najważniejszym elementem wyposażenia każdego fana jednośladów? Ponieważ to on chroni głowę przed urazami w trakcie jazdy lub w razie ewentualnego upadku. Zabezpieczy też czaszkę przed skutkami zderzenia z kamieniami lub owadami.

Co charakteryzuje naprawdę dobry kask?

Jakie cechy mają kaski, które naprawdę skutecznie zabezpieczają głowę podczas jazdy? Przy wyborze nowego sprawdź przede wszystkim, jak wykonana jest skorupa kasku. Do jej przygotowania producent powinien użyć wysokiej jakości tworzyw – od tańszych w produkcji poliwęglanów po najdroższe, przeznaczone dla profesjonalistów włókna węglowe lub multikompozyty. Materiały te skutecznie absorbują energię w przypadku uderzenia i tym samym odciążają głowę.

Skontroluj też rodzaj wypełnienia. Nawet kaski za 1000 złotych są już wyposażone w środek wykonany z materiału znanego jako EPS, czyli polistyrenu ekspandowanego o prawidłowo dobranej gęstości. Dzięki temu kask jest miękki i bardziej amortyzujący w newralgicznych miejscach oraz twardszy w tych mniej chronionych. Dobrze wykonane wypełnienie zwiększa również komfort.

Wybierając kask, przeanalizuj też dodatkowe części jego wyposażenia. Zobacz, jak wykonana jest wyściółka (i czy da się ją wypiąć do prania) oraz skontroluj stan zapięć. Możesz dobrać modele, które posiadają dodatkową blendę przeciwsłoneczną, skuteczny system wentylowania głowy i mocną szybkę przednią. Może nie wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo motocyklisty, ale poprawia wygodę jazdy, a to przekłada się na większą koncentrację kierowcy w trakcie poruszania się po drodze.

Od czego zależy cena kasku?

Kwoty, jakie musisz zapłacić za kask, są bardzo zróżnicowane. Możesz znaleźć egzemplarze, które kosztują niewiele ponad 100 czy 200 złotych oraz takie, których ceny osiągają kilka tysięcy. Jaka jest między nimi różnica?

Przede wszystkim kask z wyższej półki ma bardziej wytrzymałą skorupę, wykonaną z najwyższej klasy włókien węglowych i multikompozytów. Tego typu produkty chronią głowę przy bardzo dużym przeciążeniu i niezwykle poważnych upadkach. To z tego względu wybierane są najczęściej przez motocyklistów wyścigowych, którzy testują swoje maszyny na torach. Egzemplarze ze średniej półki (do których zaliczymy kaski za 1000 złotych) posiadają skorupę z poliwęglanów, które zapewniają stosunkowo dobrą ochronę. Najmniej skuteczne są kaski zbudowane z termoplastu typu ABS. W tym przypadku nie możemy mówić o wystarczającym zabezpieczeniu.

Drugi aspekt związany z ceną kasku dotyczy gęstości jego wypełnienia. W przypadku tańszych egzemplarzy producenci stosują twardszą, mniej amortyzującą i średnio komfortową mieszankę. Droższe warianty są precyzyjniej dopasowane do kolejnych części głowy, inaczej chroniąc potylicę czy kość czołową, a inaczej szczękę.

Trzecia kwestia wpływająca na kwotę, którą zapłacimy za kask, to dodatki. Jeżeli dany egzemplarz ma wysokiej jakości blendę przeciwsłoneczną, wyściółkę z antybakteryjnego, wygodnego materiału i zaawansowany system wentylacji, to z pewnością będzie kosztował więcej.

Czy za 1000 złotych można znaleźć dobry kask?

Często osoby rozpoczynające przygodę z jednośladami mają ograniczony budżet i poszukują tańszych, ale jednocześnie skutecznych elementów wyposażenia. Trzeba jednak podkreślić, że kask jest najważniejszym z nich – z tego względu powinieneś przeznaczyć na niego więcej środków.

Za około 1000 złotych możesz dostać już naprawdę dobry kask, zapewniający odpowiednią ochronę w trakcie jazdy na motocyklu. Modele w takiej cenie wykonane są najczęściej z poliwęglanu, posiadają odpowiednio zaprojektowane wypełnienie, komfortową wyściółkę, a niekiedy blendę przeciwsłoneczną czy innego rodzaju dodatki. Dodajmy, że tego typu kaski spełniają kryteria certyfikatu ECE, świadczącego o jego właściwościach ochronnych.

Czego raczej nie możesz oczekiwać w tej cenie? Ekspresyjnego malowania w parze z bezpieczeństwem, skorupy z włókien szklanych i węglowych czy spełnienia kryteriów certyfikatu SNELL. To opcje zarezerwowane dla kasków z wyższej półki cenowej.

Przykłady kasków do 1000 złotych

Jeżeli przeznaczysz około 1000 złotych, to z pewnością w każdej grupie kasków motocyklowych znajdziesz skuteczny i komfortowy model.

  • Kask integralny – jednym z przykładów bezpiecznych i komfortowych kasków tego typu jest HJC C70 METAL BLACK. To egzemplarz sprawdzonego producenta, posiadający certyfikat ECE. Ma wykonaną z poliwęglanu skorupę, blendę przeciwsłoneczną, miejsce na okulary korekcyjne czy wygodne zapięcie. Dodatkowo możesz wyciągnąć antybakteryjną wyściółkę SilverCoolPlus, aby ją wyprać. To świetny kask, mający rewelacyjny stosunek jakości do ceny.
  • Kask szczękowy – motocyklistom podróżującym w dalsze trasy i dysponującym budżetem do 1000 złotych znów w sukurs przychodzi firma HJC. Model C91 TERO BLACK ma bardzo wydajną wentylację (zapewniającą komfort nawet podczas długich przejazdów), miejsce na interkom czy bezpieczną, poliwęglanową skorupę.
  • Kask cross/enduro – w tej kategorii warto wybrać kask firmy FOX. Do 1000 złotych znajdziesz egzemplarze wytrzymałe, wygodne i dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Przykładowo FOX V1 OKTIV BLUE wykonany jest w technologii doskonale chroniącej głowę w trakcie upadku, a specjalny zaczep daszka odpina go, by nie generować dodatkowego ryzyka. Kask posiada też wiele wlotów i wylotów powietrza dla zapewnienia pełnej cyrkulacji. Model ten spełnia kryteria ECE i DOT.
  • Kask otwarty – otwarte kaski przeznaczone są dla fanów cruiserów czy pozostałych, miejskich motocykli. Przykładem bezpiecznego, komfortowego i stosunkowo niedrogiego produktu może być Airoh HELIOS COLOR BLACK MATT. Ma on mocną skorupę, antybakteryjną wyściółkę i certyfikat ECE.

Wśród kasków do 1000 złotych znajdziesz wiele interesujących modeli, które na pewno sprawdzą się na trasie. Już teraz pomyśl o zakupie, aby cieszyć się bezpiecznym sezonem motocyklowym od jego pierwszych dni.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ