Jazda pod wpływem alkoholu w 2019 roku – co za to grozi?

Jazda pod wpływem alkoholu wciąż nie należy do rzadkości na polskich drogach. Jakie kary przewiduje polskie prawo za to przewinienie? Czy istnieje jakaś szansa na uniknięcie dotkliwych konsekwencji jazdy na podwójnym gazie? O tym przeczytasz w tym artykule.

Jazda po alkoholu – konsekwencje prawne w 2019 roku

Pomimo głośnych zapowiedzi podwyższenia kar za jazdę pod wpływem alkoholu, konsekwencje karne za jazdę na „podwójnym gazie” w 2019 roku nie uległy zmianie. To, jaka kara za to grozi, zależy do tego czy doszło do popełnienia przestępstwa czy wykroczenia. To zaś uwarunkowane jest „stanem upojenia”. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi podczas kontroli wynosi od 0,2 do 0,5 promila (tj. od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest to tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Prowadzenie pojazdu mechanicznego traktowane jest wtedy jako wykroczenie, które karane jest:

  • grzywną od 50 zł do 5000 zł;
  • karą aresztu od 5 do 30 dni;
  • zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • zyskaniem 10 punktów karnych.

Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (jeżeli zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest zaś przestępstwem, za które grozi:

  • grzywna zależna od dochodu;
  • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawienie wolności do lat 2;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebraniem prawa jazdy na okres od 3 lat do 15 lat;
  • zyskaniem 10 punktów karnych.

Kodeks karny wskazuje jednak na szczególne przypadki, kiedy kara może być zaostrzona. Do takiej sytuacji dojdzie przykładowo wtedy, gdy sprawca pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek, w którym ktoś ucierpi. Surowsza kara grozi również tym, którzy już wcześniej zostali skazani za jazdę pod wpływem alkoholu.

Jazda na podwójnym gazie – czy istnieje możliwość uniknięcia kary?

Wiele osób zastanawia się czy są jakieś szanse na uniknięcie (lub złagodzenie) kary – zwłaszcza w przypadku, gdy przekroczenie dopuszczalnego limitu alkoholu we krwi było minimalne. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Jednym ze sposobów na złagodzenie, a nawet uniknięcie kary jest staranie się o tzw. warunkowe umorzenie postępowania. Polega ono na tym, że sąd zamiast wydawać wyrok skazujący, umorzy postępowanie karne pod ustalonymi warunkami. Dzięki temu, można nie tylko uniknąć kary (w tym odebrania prawa jazdy). Warunkowe zawieszenie postępowania wiąże się z tym, że sprawca nie zostanie wpisany do rejestru karnego i będzie mógł uzyskać zaświadczenie o niekaralności.

Jazda pod wpływem alkoholu – czy potrzebujesz prawnika?

Prawda jest taka, że procedura karna jest skomplikowana i to czy uda nam się złagodzić karę w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu, zależy od wielu czynników.  Nie ma jednej, zawsze skutecznej metody postępowania. Dlatego, zawsze warto w takim przypadku skonsultować się z profesjonalistą. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ