Masz niewielką wgniotkę w samochodzie i myślisz o tym, żeby samodzielnie ją usunąć, ale nie wiesz, jakie narzędzia będą Ci do tego potrzebne? Sprawdź, przy pomocy jaki akcesoriów naprawisz wgniecenie bez konieczności wizyty w warsztacie oraz w jakich przypadkach to się opłaca.

Kiedy można bezinwazyjnie usunąć wgniecenie?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że nie w każdej sytuacji możliwe jest bezinwazyjne usuwanie wgnieceń bez konieczności lakierowania karoserii. Wyjątkiem są przypadki, w których doszło do naruszenia struktury lakieru – wtedy należy zgłosić się do warsztatu blacharsko-lakierniczego, ponieważ naprawa techniką PDR nie może zostać zastosowana.

A jak samodzielnie usunąć wgniotkę? Co będzie do tego potrzebne?

Narzędzia do wypychania wgnieceń

Jednym ze sposobów na usuwanie wgnieceń jest wykorzystanie metody wypychania, czyli prostowania od spodu. Jest to możliwe, gdy wgniotka znajduje się na takich elementach auta, jak drzwi, maska lub klapa bagażnika, gdzie dostęp od wewnętrznej strony jest bardzo prosty.

Robi się to przy pomocy hebli, czyli narzędzi do usuwania wgnieceń, które można zobaczyć na wgniecenia.pl/narzedzia-do-usuwania-wgniecen. Gdy naprawa dokonywana jest na karoserii bez wzmocnień, należy użyć wypychaczy blacharskich działających na zasadzie dźwigni, natomiast w przypadku elementów wzmocnionych konieczne będzie użycie narzędzi wprowadzanych do otworów technologicznych, które działają na zasadzie skręcania.

Heble do usuwania wgnieceń najczęściej sprzedawane w zestawach składających się z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu elementów, które różnią się między sobą grubością oraz kształtem końcówek, które należy dopasować do wielkości wgniotki.

Narzędzia do wyciągania wgnieceń

Dużo prostszą metodą jest wyciąganie wgniecenia. Na wykorzystanie tej techniki należy się zdecydować, gdy naprawa od spodu blachy wymagałaby demontażu różnych elementów samochodu (np. podsufitki).

W sklepach i hurtowniach motoryzacyjnych dostępne są zestawy do wyciągania wgnieceń w warunkach domowych, w skład których najczęściej wchodzi pistolet rozgrzewający klej, klej termozgrzewalny, przyssawki (tzw. grzybki), dźwignia oraz skrobak do usuwania kleju.

W jaki sposób ich używać? Na przyssawkę należy nałożyć rozgrzany klej, po czym przykleić ją dokładnie na środek wgniecenia. Gdy klej lekko wyschnie, można przyłożyć dźwignię i tak długo kręcić przyssawką, aż blacha się wyrówna. Następnie wystarczy już tylko odkleić przyssawkę (często odczepia się sama) oraz usunąć klej przy pomocy skrobaka.

Kiedy samodzielnie naprawić wgniecenie?

Jeśli w Twoim samochodzie pojawiło się wgniecenie, które można usunąć metodą wyciągania, w wielu sytuacjach opłaca się to wykonać samodzielnie. Zestaw do naprawy kosztuje kilkadziesiąt złotych, a cały proces jest łatwy i stosunkowo szybki.

Natomiast w przypadku usuwania wgnieceń metodą wypychania, należałoby dokładnie zastanowić się, nad sensownością tego przedsięwzięcia. Przede wszystkim trzeba dobrze dobrać zestaw hebli, gdzie musi znajdować się pręt idealnie pasujący do rozmiaru wgniecenia. Ponadto metoda ta wymaga doświadczenia, ponieważ łatwo można jeszcze bardziej uszkodzić karoserię. W takiej sytuacji warto przemyśleć, czy nie lepiej zgłosić się do profesjonalnego warsztatu.

[Głosów:130    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ