Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. Dla relaksu i odpoczynku warto udać się na wycieczkę rowerową za miasto. W pierwszej jednak kolejności rower trzeba przetransportować w jakiś sposób do miejsca docelowego.

Rower jest obecnie coraz bardziej popularnym środkiem transportu. Dla odpoczynku i zrelaksowania się warto się wybrać na wycieczkę rowerową za miasto. W pierwszej kolejności należy jednak wybrać sposób, w jaki przewieziemy rower do celu naszej podróży. Tu z pomocą przychodzą dostępne na rynku rodzaje uchwytów do montażu jednośladów na aucie.

Sposoby przewożenia roweru – porównanie

Na rynku dostępne są obecnie 3 rodzaje bagażników rowerowych, które różnią się sposobem ich montażu. Po ich krótkim opisaniu zamieszczamy przejrzystą infografikę. 

Do najtańszej opcji należy uchwyt rowerowy na dach. Bagażnik w prosty sposób montuje się na relingach i za pomocą odpowiednich zaczepów przytwierdza się do niego rowery. Główną wadą tego rodzaju uchwytu jest pewne ograniczenie prędkości, z jaką może się poruszać samochód z takim ładunkiem. Rowery zamontowane wysoko na dachu stawiają opór powietrza, a ich niewłaściwe rozmieszczenie może powodować delikatne przesunięcie środka ciężkości pojazdu, co może wpłynąć na stabilność w trakcie jazdy.

Kolejną możliwością jest umieszczenie ich na bagażniku zamontowanym na tylnej klapie. Opcja jest co prawda nieco droższa od poprzedniej, jednak jej zaletą ich jest to, że roweru nie trzeba wysoko podnosić do montażu, jak w przypadku uchwytów do rowerów na dachu. Montując rower na tylnej klapie należy zwrócić uwagę na to, aby odpowiednio naciągnąć pasy i linki mocujące. Tutaj warto również zabezpieczyć samochód w miejscach przyczepu bagażnika do pojazdu, gdyż może on uszkodzić lakier. Rowery umieszczone w poprzek samochodu będą nieco wystawały poza jego obrys. Zwiększona w ten sposób szerokość ogólna auta będzie miała wpływ na manewry wyprzedzania czy mijania innych uczestników ruchów. Należy bezwzględnie zachować odpowiednio większą odległość.

Ostatnia opcja to bagażnik na rowery montowany na hak. Mimo że jest to rozwiązanie najdroższe, to z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu podróży, najlepsze. Taka platforma nie ogranicza nam dostępu do bagażniku samochodowego, nie zasłania też tablicy rejestracyjnej czy tylnych świateł. Niektóre modele mają również miejsce na tablicę rejestracyjną i zamontowane dodatkowe oświetlenie. Przewożone w ten sposób rowery nie generują tak dużego oporu powietrza, jak w przypadku przewożenia na dachu lub tylnej klapie bagażnika. Oczywiście wymogiem zamontowania takiej platformy jest konieczność posiada w samochodzie haka.

Zestawienie najważniejszych wad i zalet każdego z opisanych rozwiązań zostało przedstawione na poniższej infografice.

przewoz-rowerow-infografika

Przed zakupem konkretnego modelu uchwytu na rower należy zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże w jego doborze. 

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ