Każdy pojazd poruszający się po drodze ma swoją historię. Dotyczy ona zarówno jego napraw, jak i przeglądów okresowych. Takie dane są bardzo istotne z punktu widzenia właściciela pojazdu.
Informacje te pozwalają na bieżące planowanie napraw, a co za tym idzie, również planowanie wydatków, które zamierza się przeznaczyć na swój pojazd. Tego typu dane są również bardzo interesujące dla przyszłego nabywcy pojazdu i mogą być kluczowe w podjęciu decyzji o zakupie.
Korzyści książki serwisowej
Wszystkie istotne informacje techniczne dotyczące pojazdu od momentu zakupu znajdują się w książce serwisowej. Książka serwisowa jest dokumentem zawierającym wpisy na temat dokonywanych napraw, zarówno w ASO, jak i nieautoryzowanych warsztatach mechanicznych. W książce zawarte są również dane o przeglądach okresowych, których wykonywanie jest niezbędnym warunkiem do poruszania się pojazdu po drodze.
Książka serwisowa pozwala zatem odpowiedzieć na kilka istotnych pytań i wyciągnąć interesujące wnioski. Po pierwsze analizując pieczątki umieszczone przy poszczególnych wpisach, można zauważyć, czy właściciel pojazdu korzystał z ASO, czy też były to lokalne warsztaty mechaniczne. Może być to bardzo ważne dla osoby zamierzającej dokonać kupna takiego pojazdu. Autoryzowana stacja kontroli pojazdów daje bowiem gwarancję tego, iż użyte w pojeździe części będą oryginalne oraz dobrej jakości.
Z książki serwisowej wynika również jednoznacznie jakie podzespoły pojazdu wymagały naprawy lub wymiany oraz kiedy się to odbyło. Dzięki temu można sprawdzić, czy w najbliższym czasie właściciela lub też przyszłego nabywcę, mogą czekać spore wydatki, związane na przykład z wymianą rozrządu. W takim przypadku dokument ten nie jest oczywiście gwarantem niezawodności samochodu. Należy brać pod uwagę, iż pomimo napraw dokonywanych na czas, zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której samochód odmówi posłuszeństwa i wizyta w serwisie stanie się koniecznością.
Prawda czy fałsz?
Osobną sprawą jest również kwestia wiarygodności wpisów. Należy zwrócić szczególną uwagę na takie kwestie, jak pieczątki serwisów lub stopień zużycia dokumentu. Pustą książkę serwisową można bowiem nabyć poprzez internet a następnie nanieść do niej fałszywe dane. W przypadku kiedy wpisy budzą zastrzeżenia, można nawet skontaktować się z poszczególnymi punktami i sprawdzić czy dane zawarte w książce serwisowej pokrywają się z informacjami dostępnymi w warsztacie. Niestety może okazać się, że jest to długotrwały proces i wymagał będzie sporo zaangażowania ze strony posiadacza pojazdu.
Czy zatem książka serwisowa może być gwarantem stanu technicznego auta? Z pewnością daje wiele korzyści użytkownikowi pojazdu. Przede wszystkim ma mu ułatwiać kwestie związane z obsługą samochodu, przypominać o ważnych terminach i gromadzić informację. Może być również podstawą do zwiększenia ceny pojazdu w przypadku sprzedaży. Oczywistym jest jednak, że żaden serwis nie da nam pełnej gwarancji, iż pojazd z przejrzystą historią napraw, nigdy nie zawiedzie.