Naprawianie powłok cynkowych

Pokrywanie elementów z metali powłoką z innego rodzaju metalu zazwyczaj ma na celu ochronę przed rodzą. W przypadku nowoczesnych nadwozi samochodowych takie powłoki wykonuje się metodą cynkowania.

Skuteczna ochrona

Wszystkie elementy nadwozi powinny być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W tym celu stosuje się wiele warstw lakierów. Takie zabezpieczenie jednak z czasem ulega różnego rodzaju uszkodzeniom, np. na skutek uderzenia lub zarysowania. Dlatego od dawna w przypadku karoserii wykorzystuje się dodatkową metodę ochrony w postaci cynkowania blach.

Cynkowanie wykonuje się w zakładach przemysłowych stosując kilka różnych rozwiązań technologicznych. W warunkach domowych w przypadku naprawy auta można wykorzystać cynk w sprayu, który jest znacznie łatwiejszy do zastosowania i pozwala na pokrycie powierzchni warstwą ochronną.

Naprawa powłoki

Do uszkodzenia powłoki ochronnej może dojść w różnych sytuacjach, głównie w przypadku kolizji drogowych, a także w czasie przeprowadzania naprawy samochodu. Czasem konieczne jest zastąpienie ocynkowanej blachy wstawkami z metalu pozbawionego takiego zabezpieczenia. W takiej sytuacji konieczne jest odtworzenie odpowiedniej powłoki ochronnej.

W domowych warunkach najprostszą i najtańszą metodą jest wykorzystanie preparatów do malowania, takich jak cynk w sprayu. Na rynku dostępne są różne preparaty przeznaczone do malowania uszkodzonej karoserii. Można je nanosić pędzlem lub wałkiem. Wykorzystanie cynku w sprayu jest stosunkowo wygodną alternatywą, a preparat dobrej jakości będzie zapobiegać powstawaniu smug i zacieków.

Precyzyjne malowanie

Preparaty w aerozolu pozwalają na osiągnięcie bardzo dobrych efektów ponieważ ich forma umożliwia łatwe pokrycie całej powierzchni równomierną warstwą ochronną. Jednocześnie wykorzystanie cynku w sprayu sprawia, że warstwa ocynku nanoszona na blachę jest cienka, co skraca czas schnięcia i przyspiesza zakończenie wszystkich prac. Jednocześnie charakteryzuje się dosyć dużą odpornością, na przykład na spawanie.  

Cynk w sprayu jest stosunkowo łatwy do zastosowania. Pokrycie blachy warstwą ochronną przy pomocy takich preparatów nie wymaga specjalnych umiejętności ani dodatkowych urządzeń. Powierzchnię wystarczy odpowiednio oczyścić i odtłuścić. Przed zastosowaniem warto jedynie sprawdzić dokładny czas schnięcia danego preparatu. Taką powłokę można bez problemu wykonać w przydomowym warsztacie.

Cynk w sprayu kupisz na Lakiery24.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ