Nowe czy zamienniki części samochodowych

Zakup części samochodowych to zawsze ogromne wyzwanie dla właściciela samochodu, bez względu czy mowa o samochodzie osobowym, czy ciężarowym. W przypadku wielu marek i modeli, zdobycie odpowiedniej części graniczy z cudem. W innych przypadkach dostępne są części, których cena może zwalić nas z nóg. W jeszcze innych sytuacjach przychodzi nam wybierać pomiędzy drogimi częściami oryginalnymi, a znacznie tańszymi zamiennikami niewiadomego pochodzenia. To właśnie tą kwestią zajmiemy się poniżej. Czy powinniśmy za każdym razem decydować się na oryginalne części? Czy istnieją jakiekolwiek odstępstwa od tej reguły?

Kiedy warto inwestować w części oryginalne?

Istnieją takie części samochodu, od których tak naprawdę zależy prawidłowe funkcjonowanie pojazdu. W tych przypadkach powinniśmy bezwzględnie polegać jedynie na oryginalnych częściach, które są dostępne w autoryzowanych serwisach. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim sprzęgło oraz rozrząd. Sprzęgło jest odpowiedzialne za przenoszenie napędu w samochodzie. Zamienniki, które są dostępne na rynku, prawdopodobnie bardzo szybko się zużyją, a w czasie, gdy będą działały sprawnie, będziemy mogli dostrzec wyraźną różnicę w precyzyjnym przenoszeniu napędu. Wykorzystanie zamiennego sprzęgła najczęściej prowadzi do szarpania przy zmianie biegów. Zamienniki są z reguły wyraźnie tańsze, lecz przez to nigdy nie uzyskamy gwarancji na sprawność podzespołu. Rozwiązaniem jest także kupienie nowego samochodu, gdzie przez dłuższy czas nie będziemy się martwić o to czy kupić oryginalne czy zamienne części.  Praktycznie bez awaryjnymi są nowe samochody Hyundai, polecamy zainteresować się tą marką.

Rozrząd natomiast to element, którego serwisowanie powinno być wykonywane bardzo często. Jest to po części spowodowane wysoką ceną, którą przyjdzie nam zapłacić w przypadku wymiany. Dlatego też na rynku spotkać możemy wiele zamienników. Elementy, które nie są oryginalne najpewniej zniszczą nasz silnik a potencjalna naprawa szkód będzie o wiele droższa niż to, co zaoszczędziliśmy na kupnie oryginalnego rozrządu.

Na jakie zamienniki możemy sobie pozwolić?

Na szczęście nie każda wizyta u mechanika musi się koniecznie wiązać z obowiązkiem zakupienia oryginalnych części. Istnieje kilka podzespołów, w których z powodzeniem możemy zastosować zamiennik. Przykładem mogą być paski klinowe, świece zapłonowe, sprzęgiełka wiskotyczne to przykłady elementów, które mogą być kupione w miejscu innym, niż autoryzowany serwis. Jednak i w przypadku tych elementów rekomendowane jest zachowanie rozsądku. Na rynku zamienników panuje ogromna różnorodność produktów – nie warto zwracać uwagi na najtańsze z nich – zużyją się w błyskawicznym czasie, a ponowny zakup będzie równowarty jednemu produktu o wyższej jakości.

Podobne podejście możemy zastosować w przypadku zawieszenia. Tu jednak warto potwierdzić zamiennik z mechanikiem. Niektóre modele w istocie mają zamienniki, które są rekomendowane do wykorzystania. Jednak nie jest to regułą. Wciąż jeszcze większość marek wymusza zakup oryginalnych części. Kolejny element, który możemy kupić w roli zamiennika to układ wydechowy. Jednak podobnie jak w przypadku pasków klinowych – wybierając zamiennik skupmy się na produktach z wyższej półki, by nie musieć tego zakupu powtarzać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ