Pakiet dealerski – co to jest i komu się opłaca?

Podczas zakupu w salonie możemy liczyć na coraz korzystniejsze warunki ubezpieczenia samochodu – szczególnie w pakiecie.

Nowe auto cieszy nie tylko właściciela. Niestety, mimo iż liczba kradzieży w Polsce spada, statystycznie co 40 minut ktoś próbuje włamać się do samochodu. Uwzględniając ryzyko stłuczki, a także prawdopodobieństwo wzbudzenia zazdrości wandali tłukących szyby i rysujących karoserię – dochodzimy do prostego wniosku: warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie.

Choć ustawowo musimy wykupić jedynie OC, zazwyczaj znacznie korzystniejszy jest pakiet. Tak zwany „pakiet dealerskijest zazwyczaj tańszy niż kupowany indywidualnie. Jest to związane z faktem, że dla towarzystwa ubezpieczeniowego klientem jest dealer, z którym łączy je długotrwała współpraca, a co za tym idzie – korzystniejsze warunki i niższe ceny. Ponadto w  pierwszym roku użytkowania nowego auta importer ponosi część kosztów, więc dealer sprzedaje ubezpieczenie taniej – z korzyścią dla nas. Zresztą nawet w drugim roku cena pakietu może być opłacalna, szczególnie w przypadku większych aut.  Przy pojemności silnika powyżej 1800 cm3 samo OC kupowane oddzielnie może być droższe niż pakiet.

Kupując auto w salonie Renault możemy otrzymać pakiet, nawet jeśli auto jest używane (do 10 lat eksploatacji): https://www.renault.pl/uslugi-i-serwis/renault-ubezpieczenia.html To ważne, bo niektórzy dealerzy znanych marek, jak to jest np. w przypadku Volkswagena, warunkują pakiet przebiegiem. Zazwyczaj w skład pakietu dealerskiego wchodzi OC, AC, NNW i Assistance – tak jak np. w przypadku Toyoty czy Fiata, Renault ma dodatkowo ZK. Warto wiedzieć, że w pakiecie dealerskim oprócz zniesionego udziału w szkodach, bezgotówkowych napraw z użyciem oryginalnych części, auta zastępczego, możemy liczyć na holowanie, pokrycie kosztów hotelu (jeśli wypadek miał miejsce w podróży), a nawet pomoc, gdy z powodu własnego roztargnienia zatrzaśniemy sobie kluczyki, skończy nam się benzyna lub rozładujemy akumulator. Porównują oferty, warto też dopytać o warunki Car Assistance – bo choć obowiązuje w większości krajów europejskich, to rzadko kiedy na Białorusi, Ukrainie, w Mołdawii, Rosji i Turcji.

Pakiety warto rozważyć szczególnie, gdy często używamy samochodu (przy codziennej eksploatacji ryzyko stłuczki wzrasta), a także, gdy nie posiadamy garażu lub często zostawiamy auto na niestrzeżonym parkingu. Jeśli mamy już jakiś wypadek na koncie – na pewno pakiet nam się opłaci. To samo dotyczy młodych kierowców i osób, które nie posiadają zniżek (lub mają niższe niż 30%) – dla nich również pakiet jest bezkonkurencyjny.

[Głosów:17    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ