Używany samochód – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupno używanego auta to prawdziwa loteria. Nieuczciwi sprzedawcy robią wszystko, żeby zarobić. Nie daj się oszukać i zobacz, na co zwrócić uwagę kupując używany samochód.

Rynek samochodów używanych wciąż kwitnie. Niestety to wiążę się z dużą konkurencją, przez co liczni sprzedawcy zdają się być zmuszeni do nieuczciwych praktyk. Właśnie z tego względu osoby, które chcą kupić używane auto muszą zachować czujność. Bądź ostrożny i zobacz, o czym pamiętać kupując samochód z drugiej ręki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta?

Przestudiuj treść ogłoszenia

Najlepsze są treściwe ogłoszenia, w których opis auta jest dość konkretny i bardzo rzeczowy. Jeśli ogłoszenie pozostawia wiele do życzenia, nie daj sobie zamydlić oczu i skontaktuj się ze sprzedawcą telefonicznie. Nie bój się zadawać pytań, w razie niejasności dopytuj, stawiaj niewygodne pytania, dzięki czemu będziesz mógł zauważyć, czy sprzedawca coś kręci. Bądź asertywny i dociekliwy, nie daj sobie zamknąć buzi, w końcu chodzi o samochód, który ma zapewnić ci bezpieczeństwo i na który masz wydać swoje ciężko zarobione pieniądze. Nie trać czasu na nieuprzejmych sprzedawców, którzy odpowiadają agresją na poruszane przez ciebie kwestie.

Sprawdź stan nadwozia i lakier

Kiedy dojdzie do spotkania, od razu zwróć uwagę na lakier i stan nadwozia. Jednak pamiętaj, że wady na tych elementach bardzo łatwo można ukryć. Właśnie z tego względu zdecyduj się na specjalistyczny sprzęt, czyli między innymi na miernik lakieru, taki jak ten, który znajdziesz pod adresem https://smartmoto.pl/pol_m_Warsztat_Diagnostyka-samochodowa_Mierniki-Lakieru-229.html. Jeśli sprzedawca nerwowo zareaguje na twoją dociekliwość wiedz, że może mieć coś do ukrycia. Nie daj się stłamsić i rób swoje, w końcu płacisz i masz prawo wymagać.

Zwróć uwagę na stan wnętrza używanego pojazdu

Faktyczny stan samochodu można poznać po tym, jaki jest stan jego wnętrza. Kierownica, fotele, okładziny pedałów i stan gałki zmiany biegów to elementy, po którym można poznać intensywność eksploatacji auta. Jeśli te są dość mocno zużyte jest to sygnał, że auto było poddawane dość intensywnej eksploatacji. Zwróć także uwagę na to, czy przebieg auta odpowiada temu, co reprezentuje sobą wnętrze samochodu. Co prawda, sprzedający mógł dokładnie wyczyścić i podrasować wnętrze, ale pamiętaj, że nie zawsze da się wszystko ukryć.

Sprawdź to, czego na pierwszy rzut oka nie widać

Choć wydaje się to niemożliwe, niektórzy kupujący mają opory przed tym, aby przy sprzedającym zaglądać pod maskę czy pod samochód. Jest to błąd, bowiem tam mogą kryć się poważne i dość kosztowne w naprawie usterki. Wytęż wzrok i słuch, a w razie wątpliwości dopytuj. Nie daj się zbyć i jeśli jest taka potrzeba, skorzystaj z pomocy specjalisty. Wraz ze sprzedawcą pojedź na przegląd bądź na spotkanie przyjedź z zaprzyjaźnionym mechanikiem. W jednym i w drugim przypadku zmniejszysz prawdopodobieństwo, że sprzedawca cię bezwzględnie oszuka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ