Wpadka Volvo czy celowe działanie?

Jakiś czas temu firma Volvo słynąca z wysokiej jakości, bezpiecznych aut osobowych i wysokiej klasy samochodów ciężarowych opublikowała filmik, na którym ukazany jest test ich najnowszej ciężarówki Volvo FMX. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że test dokonywany był przez 4-letnią dziewczynkę, która prowadziła pojazd przy użyciu systemu zdalnego sterowania. Czy była to wpadka Volvo? Co nagranie miało ukazać?

Czym jest Volvo FMX?

Volvo FMX jest autem ciężarowym do zadań specjalnych. Zarówno jego konstrukcja, jak i zastosowane rozwiązania technologiczne pozwalają wykorzystywać maszynę w naprawdę trudnych warunkach. Podwozie pojazdu zostało wykonane w taki sposób, aby nie tylko zmniejszyć zużycie eksploatacyjne, ale poprawić wygodę jazdy, o której producenci często zapominają.

Automatyczny System Kontroli Trakcji jest zupełną nowością. Dzięki niemu załączy się napęd na wszystkie koła w momencie, gdy będzie to szczególnie potrzebne. Podczas zadań w mniej wymagającym terenie napęd pozostaje w układzie standardowym, co zwiększa zwrotność zestawu, a także wpływa na zużycie paliwa. Ponadto dostępny jest również Podnośnik Osi Tandem, dzięki któremu wykorzystasz zwiększone możliwości trakcyjne bez konieczności zmiany pojazdu. Wystarczy jedynie opuścić dodatkową oś.

Należy również wspomnieć o skrzyni I-SHIFT, czy wielu systemach wspomagania kierowcy takich, jak hamulec stabilizacyjny, aktywny tempomat znany z aut osobowych, czy układ stabilizacji toru jazdy. Systemy te nie tylko mają za zadanie monitorować pracę kierowcy, ale również czynnie go wspierać podczas wykonywania kolejnych zadań.

Skrzynia biegów, dzięki zastosowaniu odpowiednich układów sterowania, pozwala w pełni skupić się na drodze i wykonywanym zadaniu. Przełączanie kolejnych biegów następuje automatycznie w odpowiednim momencie, dlatego kierowca nie jest zobligowany do kontrolowania napędu. Hamulec stabilizacyjny pomaga opanować pojazd na śliskiej nawierzchni. Prawidłowa praca tego systemu uchroni kierowcę przed poważnym zdarzeniem drogowym i wszelkimi konsekwencjami. Pozostałe wymienione systemy również są bezpośrednio związane z utrzymaniem samochodu we właściwym torze jazdy.

Nagranie wpadki Volvo?

Wcześniej wspomniane nagranie znajduje się pod adresem : https://www.youtube.com/watch?v=1kF1Q5pk9Do. Ukazuje ono jak 4-letnia dziewczynka w obecności wykwalifikowanej kadry otrzymuje zdalną kontrolę nad w pełni wyposażoną ciężarówką Volvo FMX. Następnie na zamkniętym torze dziecko dokonuje bardzo wymagającego testu pojazdu. Warunki jazdy, jakie funduje mały kierowca dużemu pojazdowi są nieprzeciętne. Ciężarówka jest nie tylko uderzana z wielu stron, ale musi przejechać przez przeszkody, które nie zdarzają się często podczas codziennej eksploatacji.

Cały test przebiega gładko do momentu, kiedy dziewczynka przewraca pojazd. Całe zdarzenie wprawia w osłupienie obsługę wydarzenia, ale po chwili ciężarówka znów staje na koła i test jest kontynuowany, aby zakończyć go efektownym ukazaniem niewielkiego promienia skrętu całej maszyny.

Wnioski wypływające z filmu

Na wynik testu miały niewątpliwie wpływ zainstalowane na pokładzie ciężarówki systemy. Tor został przygotowany w taki sposób, aby każdy, obecny system miał okazję udowodnić swoje działanie. Najwięcej pracy miała jednak skrzynia biegów wraz z Automatycznym Systemem Kontroli Trakcji. Dziecko nie dokonywało zmiany przełożeń samodzielnie w związku, z czym w zależności od wykonywanego manewru, bieg ulegał zmianie. Ponadto przygotowany tor cechowała różnorodna nawierzchnia, co dało możliwość wykorzystania Systemu Kontroli Trakcji.

Zaprezentowany film to nie jest wpadka Volvo, lecz celowe działanie mające na celu ukazanie wszystkich cech oferowanego produktu. Z nagrania wywnioskować można, że prezentowana przez producenta ciężarówka jest bardzo prosta w prowadzeniu, a jednocześnie wytrzymała. Warto wspomnieć, że maszyna została uszkodzona podczas testu, ale go ukończyła będąc sprawną, co stawia w pozytywnym świetle zarówno markę Volvo, jak i jej produkty.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ