Wypadek komunikacyjny, a odszkodowanie

Bez dwóch zdań, wypadki komunikacyjne mają miejsce w najmniej oczekiwanych momentach. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z początkujacym, czy doświadczonym kierowcą, tego rodzaju zdarzenia są codziennością na polskich drogach. Gdy nastąpi wypadek, do gry wchodzą odszkodowania komunikacyjne wypłacane przez firmę ubezpieczeniową. Uzyskane środki są przeznaczane na naprawę szkód oraz leczenie osób poszkodowanych.

Odszkodowanie NNW i z OC sprawcy

Jako poszkodowany uczestnik wypadku drogowego, możemy uzyskać odszkodowanie powypadkowe w ramach ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. To, ile pieniędzy otrzymamy zależy w dużej mierze od rodzaju wykupionej polisy.

Oprócz kwoty przysługującej nam z polisy NNW, możemy także uzyskać odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku. W tym celu należy uzyskać od sprawcy zdarzenia niezbędne dane personalne. Jeśli jednak z różnych przyczyn jest to niemożliwe (np. sprawca uciekł z miejsca wypadku), wówczas najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przekazanie sprawy Policji. Jeśli nie uda się ustalić winnego, możemy liczyć jedynie na odszkodowanie za wypadek komunikacyjny wynikające z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Takie rozwiązanie cechuje się pewnymi ograniczeniami, gdyż pokrywa wyłącznie koszty świadczeń związanych z uszczerbkiem na zdrowiu (nie obejmuje szkód materialnych).

W jakim okresie przysługuje nam odszkodowanie?

Osoby poszkodowane w wypadku mogą ubiegać się o zadośćuczynienie po wypadku komunikacyjnym do 3 lat od zdarzenia. Jest to niewątpliwie duże udogodnienie, gdyż można je otrzymać zarówno po otrzymaniu pieniędzy z polisy NNW, jak i po wyleczeniu wszyskich urazów powstałych w wyniku wypadku.

Są także sytuacje wyjątkowe, w których czas ubiegania się o zadośćuczynienie po wypadku komunikacyjnym może ulec wydłużeniu:

 • Sprawca został ukarany – okres ten może wynieść nawet 20 lat
 • Wypadek spowodował uszczerbek na zdrowiu osób niepełnoletnich – udszkodowanie jest możliwe do uzyskania w okresie 2 lat od osiągnięcia przez nie 18 lat.

Co zapewnia nam ubezpieczenie OC?

Zakres świadczeń, na które możemy liczyć zależy od strat jakie ponieśliśmy w wyniku wypadku. Odszkdowania komunikacyjne obejmują w tym zakresie:

 • Koszty leczenia
 • Rekompensatę za utratę dobytku
 • Rentę za czas niezdolności do pracy
 • Koszty naprawy samochodu
 • Koszty holowania
 • Koszy auta zastępczego
 • Koszty pogrzebu (jeśli w wyniku wypadku śmierć poniesie bliska nam osoba)
 • Koszty alimentacyjne
 • Odszkodowanie za nagłe pogorszenie się sytuacji majątkowej

Jak skutecznie uzyskać odszkodowanie?

Najważniejszą rzeczą jest zadbanie o rzetelną dokumentację sprawy. W tym przypadku nieocenione mogą stać się ustalenia Policji, którą z pewnością warto wezwać na miejsce zdarzenia. Stosowne dokumenty należy przekazać firmie ubezpieczenowej sprawy. Decyzja odnośnie naszego odszkodowania powinna zapaść maksymalnie w ciągu 3 miesięcy. Jeśli chcesz mieć pewność, że zaproponowana kwota jest adekwatna do wyrządzonych szkód, skontakuj się ze specjalistami NFO. Pomoc w uzyskaniu odszkodowania komunikacyjnego jest na wyciągnięcie ręki!

Więcej informacji: http://www.nfo.com.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ