Dylemat w wyborze łańcuchów śniegowych – na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Opady śniegu nawiedzają nas w ostatnich tygodniach ze wzmożoną częstotliwością. Regularne opady przyczyniają się do powstania zmarzlin oraz oblodzeń, które znacznie utrudniają poruszanie się po drogach powodując niebezpieczne – nierzadko śmiertelne wypadki. Z największym niebezpieczeństwem oraz problemami w poruszaniu borykają się mieszkańcy nieco mniejszych miejscowości w których odśnieżanie dróg występuje niezwykle rzadko. W takich sytuacjach jedynym ratunkiem jest inwestycja w łańcuchy śniegowe.

W jakich okolicznościach korzystamy z łańcuchów śniegowych?

Ciekawostkę stanowi fakt, że jedynym krajem w Europie w którym kierowcy mają obowiązek posiadania na wyposażeniu pojazdu łańcuchów śniegowych jest Norwegia. W Polsce przepis ten istnieje, a szkoda, ponieważ znajdujemy się czasem w okolicznościach, które wręcz wymagają tego rodzaju interwencji. Tak, czy inaczej w tytułowe łańcuchy warto zainwestować – nasze bezpieczeństwo jest przecież bezcenne. Z widokiem łańcuchów na kołach można spotkać się zwłaszcza na obszarach górskich w których mamy do czynienia ze znacznie większą ilością śniegu oraz sporym kątem nachylenia wynikającym z górzystego ukształtowania terenu. Nie oznacza to jednak, że w innych okolicznościach łańcuchy okażą się zbędne…

Gdzie najrozsądniej kupić łańcuchy do kół?

W okresie jesienno-zimowym łańcuchy do kół występują w ofertach większości stacjonarnych sklepów motoryzacyjnych. Nie brakuje ich także w dużych dyskontach, choć w tym przypadku ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Łańcuchy śniegowe można także zamówić drogą internetową, jednak wtedy fachowe doradztwo oraz konsultacja specjalisty może nie mieć miejsca.

Czy łańcuchy śniegowe pasują do każdego modelu pojazdu?

Niestety. Łańcuchy śniegowe nie pasują do każdego wariantu nadwozia i gam silnikowych, a co za tym idzie kół. Na szczęście ostrzega nas przed tym sam producent zawierając owe ostrzeżenie w instrukcji użytkowania auta.

Na jakie kryteria zwracać uwagę podczas wyboru?

W sklepach specjalistycznych łańcuchy pogrupowane są ze względu na typ auta do którego można je stosować. Dostępne są ponadto specjalne katalogi skupiające wybrane modele z poszczególnymi typami łańcuchów. Podstawowym kryterium jest rzecz jasna rozmiar opon. Wspomniane kategorie dotyczą zatem odrębnego typu dla aut dostawczych i osobowych. W momencie wyboru warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jakość łańcuchów, bowiem ten rodzaj inwestycji ma charakter długofalowy. Łańcuchy niskiej ceny i wątpliwej jakości będą wydatkiem zbędnym, zaś ich awaryjność może zakończyć się stłuczką, a nawet poważnym wypadkiem drogowym. Zalecamy unikanie tego rodzaju elementów.

Wszelkiego rodzaju napędy łańcuchowe znajdziesz w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/50-mechanika/naped-lancuchowy/kola-lancuchowe

Sklep z narzędziami Akcesoria.cnc.info.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ