Zaparowane, zamarznięte, dające nieczytelny widok – szyby w samochodzie w okresie zimowym mogą być przeszkodą w bezpiecznej jeździe. Warto więc pomyśleć o ich odpowiednim przygotowaniu na nadejście zimy. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Przygotowanie auta do zimy powinno polegać nie tylko na wymianie opon letnich na zimowe. Trzeba również sprawdzić inne elementy pojazdu, w tym akumulator, poziomy płynów chłodniczych i hamulcowych. Również powinniśmy zwrócić uwagę na stan szyb oraz wycieraczek. Niezależnie od tego, czy masz retro Malucha czy nowy model Ford Galaxy Warszawa, pamiętaj o naszych poradach!

Dobre wycieraczki to podstawa jesienią i zimą

Gdy pojawiają się coraz częstsze jesienne deszcze, z wycieraczek w samochodzie zaczynamy korzystać coraz częściej. Także regularnie uruchamiamy je zimą, gdy pada śnieg lub deszcz. Gdy nasze wycieraczki w samochodzie nie są w zbyt dobrym stanie, warto pomyśleć o ich wymianie. Może świadczyć o tym, zamglona powierzchnia szyby po ich uruchomieniu, a także rozwarstwione, poszarpane pióra wycieraczek.

Płyn do spryskiwaczy na zimową porę

Gdy zaczynają się pierwsze mrozy, powinniśmy także pamiętać o wymianie płynu do spryskiwaczy. Ten zimowy, w przeciwieństwie do letniego, ma więcej alkoholu, dlatego nie zamarza tak szybko.

Bezpieczne szyby zimą

Aby szyby nie ograniczały widoczności w samochodzie, powinniśmy dobrze je wyczyścić i odtłuścić. Możemy też wykonać zabieg hydrofobizacji, który polega na pokryciu szyby powłoką pozwalającą na szybsze spływanie wody oraz zmniejszenie osadzania się zabrudzeń. Jeśli szyba ma jakieś uszkodzenia, na przykład odpryski albo pęknięcia, powinniśmy ją również naprawić – gdy do pęknięć dostanie się woda i zamarznie, może uszkodzić całą szybę.

Akcesoria, które warto mieć pod ręką

Jeśli chcemy bez problemu korzystać z auta zimą, powinniśmy również mieć pod ręką odpowiednie akcesoria. Bardzo pomocne będą między innymi miotełka do śniegu, odmrażacz do zamku oraz skrobaczka do szyb. Pamiętajmy jednak o tym, że intensywne skrobanie szyb może spowodować porysowanie szkła. Aby zmniejszyć to niebezpieczeństwo, warto kupić skrobaczkę z tworzywa. Gdy zauważymy, że jest zniszczona, wymieńmy ją na nową.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ