Akumulator to jeden z najważniejszych elementów w każdym samochodzie z silnikiem spalinowym. Urządzenie to stanowi jedno z dwóch źródeł energii elektrycznej w pojeździe, która jest niezbędna do zasilania wielu instalacji, takich jak podgrzewane siedzenia, lusterka czy szyby. Przede wszystkim jednak akumulator jest niezbędny do uruchomienia auta. Jak jest zbudowany i w jaki sposób działa?

Budowa akumulatora

Najczęściej spotykanym typem akumulatorów we współczesnych samochodach jest urządzenie kwasowo-ołowiowe. Jest to akumulator elektryczny stanowiący źródło prądu o charakterze elektrochemicznym, czyli gromadzące i oddające energię elektryczną na skutek zachodzących w nim procesów chemicznych. Reakcje te są możliwe dzięki budowie akumulatora, na którą składają się:

  • Ogniwa galwaniczne – każde ogniwo zbudowane jest z dwóch płyt: ołowiowej stanowiącej elektrodę ujemną (anodę), a także wykonanej z ditlenku ołowiu katody. Płyty oddzielone są separatorami. W akumulatorach dedykowanych dla samochodów osobowych z silnikami spalinowymi najczęściej mamy do czynienia z 6 ogniwami połączonymi szeregowo i dającymi łącznie napięcie 12 V.
  • Elektrolit – jest nim 37% wodny roztwór kwasu siarkowego.

Ogniwa galwaniczne stanowią źródło elektronów, których przepływ inicjują procesy chemiczne zachodzące na skutek kontaktu elektrod z elektrolitem. Dzięki temu generowany jest prąd elektryczny. Końcówki ogniw są za połączone z obiegiem elektrycznym auta za pomocą klem, które zamykają obwód.

Zasada działania akumulatora

Kiedy do akumulatora podłączy zostanie odbiornik prądu – np. radio, podgrzewane siedzenia, szyby czy halogeny – urządzenie oddaje zmagazynowaną energię elektryczną i zasila instalacje w samochodzie. Akumulator działa przy tym w czasie postojów, co odróżnia go od alternatora, który pracuje wyłącznie wtedy, gdy pozwalają na to odpowiednio wysokie obroty silnika. – Tłumaczy pracownik hurtowni akumulatorów Bat Profi ze Śląska. – Uruchomiony alternator powoduje ładowanie akumulatora, który dzięki temu magazynuje prąd. Energia ta jest wykorzystywana w sytuacjach, gdy chcemy słuchać radia przy zgaszonym silniku lub w momencie, w którym uruchamiamy auto – wtedy właśnie akumulator staje się niezbędny. Do zapłonu silnika wykorzystywany jest prąd płynący z akumulatora, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja tego urządzenia. Prawidłowo eksploatowany akumulator – regularnie ładowany, o właściwym napięciu i gęstości elektrolitu – będzie służył przez długie lata. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku awarii akumulatora jego wymiana na nowy model nie stanowi problemu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ