On teraz ma dom o pięć tysięcy mil stąd, na sercu nosi numer konta i klucze od forda – tak śpiewały przed laty Krystyna Prońko i Majka Jeżowska. W ich piosence o mężczyźnie, którego żoną była przez pewien czas każda z nich, znalazł się ten fragment z wyraźną tęsknotą do kapitalistycznego dobrobytu. Jednym z jej elementów stała się marka samochodu, wtedy rzadkiego, a dziś jakże często spotykanego na polskich drogach. Czym dla Polaków był kiedyś mały fiat, tym jest dziś w pewnym stopniu ford. Części do niego można kupować nawet w internecie.

Dzieciństwo Forda

Henry Ford urodził się 30 czerwca 1863 roku w Wayne County w stanie Michigan. Wraz z pięciorgiem rodzeństwa wychowywał się na dobrze prosperującej farmie i już od najmłodszych lat interesował się mechaniką. Nie wiedział jeszcze wtedy, że stanie się wielkim przemysłowcem i przejdzie do historii dzięki swej idei stworzenia samochodu dostępnego dla wszystkich.

Już jako dwunastolatek spędzał większość wolnego czasu w niewielkim, samodzielnie urządzonym warsztacie. Miał zaledwie 15 lat, gdy skonstruował własną maszynę parową. W 1896 stworzył pierwszy samochód, budując jego silnik na kuchennym stole. Dodał do niego cztery koła rowerowe…

Grunt to niezłomność

Dwa lata później porzucił pracę w firmie Edison i założył Detroit Automobile Company, swoją pierwszą firmę, która jednak wkrótce zbankrutowała. Nie poddawał się jednak i w 1903 roku założył kolejną – Ford Motor Company. 23 lipca tegoż roku sprzedany został pierwszy wyprodukowany w niej samochód. Pięć lat później na rynek trafił Ford T – spełnienie marzeń konstruktora i przedsiębiorcy. Był to pierwszy niezawodny i niedrogi samochód osobowy, który okazał się kamieniem milowym w historii transportu.

Przemijanie

Lata mijały, więc do głosu doszła nowa generacja w osobie Edsela Forda. Wraz z ojcem wykupił on resztę akcji firmy. Zmarł przedwcześnie w roku 1943 i tak Henry Ford wrócił na fotel prezesa. Rozstał się z nim dwa lata później, powierzając kierowanie firmą swemu wnukowi. Zmarł 7 kwietnia 1947 roku w swoim domu w Fairlane, oświetlonym jedynie świeczkami i lampami naftowymi: lokalna powódź wywołała brak prądu w okolicy.

Dziś Ford to drugi co do wielkości producent samochodów w Stanach Zjednoczonych i piąty na świecie. Co roku z taśm produkcyjnych Forda zjeżdżają miliony pojazdów, w tym także Ford Fiesta. Olej i filtry do tego pojazdu można znaleźć na stronie https://mccar.pl/zestawy-ford/1324-zestaw-olej-filtry-fiesta-mk7-125-14-16-benzyna-fomoco-0000004451.html.

[Głosów:5    Średnia:3.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ