Jednym z głównych kryteriów doboru samochodu jest jego funkcjonalność – szczególnie ważna w przypadku posiadania rodziny. Jakie auta najlepiej spełniają ,,familijne” funkcje? Sprawdźmy to, na przykładzie modeli marki Toyota.
Minivan, czyli Toyota Verso
Kompaktowy minivan Verso zadebiutował na rynku w 2009 roku. Oferowany w wersjach pięcio- i siedmioosobowej, z miejsca stał się sprzedażowym hitem. O rodzinnym charakterze samochodu nie świadczy wyłącznie jego katalogowy opis (auto jest reklamowane jako ,,najlepszy samochód rodzinny”), ale faktyczne walory jakościowe.
Duża przestrzeń Verso pozwala na zmieszczenie rodziny nawet z piątką dzieci, a niski współczynnik awaryjności (jeden z najniższych w segmencie minivanów) niweluje ryzyko przykrych niespodzianek na drodze. ,,Auto otrzymało również najwyższe oceny w testach zderzeniowych Euro NCAP. Przyznano mu 5 gwiazdek w teście ogólnym i 4 gwiazdki w kategorii ochrony najmłodszych pasażerów” – dodaje ekspert salonu samochodowego Toyota Konsek w Rybniku.
Kombi, czyli Toyota Auris
Jakie są podstawowe cechy dobrego, rodzinnego kombi? Przede wszystkim, powinno być ono przestronne, komfortowe i oszczędne. Wszystkie te zalety z naddatkiem spełnia Toyota Auris. Szczególną uwagę zwraca innowacyjny napęd hybrydowy, zaimplementowany w I generacji Aurisa w 2010 roku.
Nowy Auris 1.8 Hybrid II generacji jest wprost stworzony do wspólnych, rodzinnych wypadów. ,,Auto spala nie więcej niż 6 l/100 km. Tym samym, nie obciąża budżetu domowego, stając się jednym z najekonomiczniejszych pojazdów w swoim segmencie” – zauważa specjalista rybnickiego Toyota Konsek.
Nad bezpieczeństwem pasażerów Aurisa czuwa system Toyota Safety Sense – zapobiegający zagrożeniom, pomagający unikać wypadków i ograniczać ich skutki. Warto też wspomnieć o pojemnym bagażniku (530 l), przewyższającym standardowymi wymiarami pojemność modelu Verso (485 l w wariancie 5-osobowym).
Model miejski, czyli Toyota Yaris
Yaris, to zapewne najbardziej zaskakujący wybór w naszym zestawieniu. Dlaczego? Przyjmuje się, że samochód rodzinny powinien posiadać rozległą kabinę pasażerską. W praktyce, współczesny model rodziny 2+1 często nie wymaga wygórowanych standardów przestrzennych. Wówczas, dobrze sprawdza się filigranowe auto typowo miejskie.
Jako pojazd z segmentu B, Toyota Yaris jest o wiele tańsza od aut typu kombi czy minivan. Jednocześnie, do pewnego stopnia łączy zalety dwóch wcześniej wymienionych modeli. Przykładowo, od 2012 r. w masowej produkcji znajduje się hybrydowa wersja Yarisa. Wraz z wprowadzeniem wariantu hybrid, zadbano również o rozszerzenie pojemności bagażnika (do 856 l po złożeniu siedzeń; przy podstawowej pojemności 286 l). Wszystkie modele mają być też docelowo wyposażone w system Safety Sense.
To jeszcze nie wszystko
Wskazane powyżej samochody to jedynie przykłady. Definicja ,,auta rodzinnego” jest naprawdę szeroka i zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar rodziny, wysokość domowego budżetu i ogólne podejście do życia. Toyota stara się zaspokajać potrzeby każdego Klienta, umożliwiając wybór samochodu na miarę potrzeb. Jako auto rodzinne, z pewnością sprawdzą się także takie modele, jak niepozorna Toyota Aygo, czy nieco większa Toyota Avensis. Decyzję najlepiej podjąć, po osobistej wizycie w autoryzowanym salonie dealerskim. Toyota Konsek w Rybniku stoi otworem, służąc wsparciem i pomocą.