Ciągnik rolniczy Ursus C-360 to najbardziej rozpoznawalna maszyna rolnicza w Polsce i na świecie. Ursus C-360 głównie odznacza się kompaktowymi rozmiarami oraz niezawodnymi częściami. Wykorzystywany był głównie do wykonania prac sadowniczych, polowych, a także komunalnych.

Produkcja Ursusa C-360 prowadzona była w latach 1976-1992, wówczas ciągnik był bardzo popularny i uwielbiany w Polsce oraz Afryce. Obecnie ciągnik C-360 został usprawniony i stale jest wykorzystywany do prac rolniczych. Nowoczesne modele Ursusa C-360 posiadają liczne udogodnienia i występują w designerskich stylach.

Ciągnik Ursus C-360 i jego zalety

Historia

Ciągnik Ursus C-360 znany jest przez każdego rolnika, jak nie on sam to jego sąsiad musiał posiadać taki rodzaj maszyny rolniczej. Cała historia Ursusa C-360 jest bardzo ciekawa i obszernych. Maszyny produkowane były Zakładach Mechanicznych Ursus w Warszawie, które obecnie są zrujnowanym magazynem. Tam też zaczęto produkować pierwsze polskie ciągniki – Ursusa C-325 i C-328. Wówczas w polskich gospodarstwach rolniczych brakowało mocnej i trwałej maszyny. W roku 1976 do sprzedaży trafił, zatem uwielbiany i ceniony do dziś przez wielu gospodarzy Ursus C-360- potocznie nazywany „Sześćdziesiątką” jego produkcja trwała do 1994 roku.

Zastosowanie ciągnika Ursus C-360

Ciągnik Ursus C-360 można było wykorzystywać do przeróżnych prac gospodarczych i polowych, a także sprawdzał się w wielu nietypowych sytuacjach. W polskich wsiach mówiono o nim „gdzie diabeł nie może, tam „sześćdziesiątkę” poślę”.  

Ursus C-360 był doceniany przez małe, średnie i duże gospodarstwa, a to wszystko dzięki jego komfortowym i kompaktowym rozmiarom. Bez żadnego problemu ciągnik mógł być połączony z innymi maszynami np. doskonale współpracował z opryskiwaczem, pługiem, czy też prasą rolującą.

Wytrzymałość maszyny i wysokiej jakości części do Ursus C-360

Ciągnik Ursus C-360 mógł być używany w każdych warunkach. Nie straszne dla niego były braki wody w chłodnicy lub tumany kurzu, przez jakie z łatwością się przedzierał. Maszyna była na tyle wytrzymała, że sprawnie radziła sobie z małymi awariami. Dodatkowo w przypadku potrzeby wymiany części do Ursusa C-360 nie było żadnego problemu. Części do C-360 były i są dostępne w licznych sklepach producentów i u dealerów. Wymiana części zawsze przebiegała sprawnie, ciągnik był w taki sposób skonstruowany, że niektóre elementy można było zamienić w kilka minut. Zazwyczaj serwisowanie ciągnika Ursus C-360 były wykonywane przez samych rolników.

Budowa ciągnika Ursus C-360

Ciągnik Ursus C-360 miał prostą konstrukcje, można było samodzielnie i łatwo wykonać niezbędne naprawy (wymienić części lub naprawić uszkodzone elementy).  Największą zaletą ciągnika Ursus C-360 było zastosowanie w silniku czterech głowic. Dzięki temu łatwo i szybko można było zobaczyć, co się dzieje z silnikiem w czasie awarii, np. kiedy puści uszczelka pod głowicą.  

Dodatkowo nowe oryginalne i zamienne części do Ursusa C-360 były łatwo dostępne, aż do dziś. Chociaż produkcja Ursusa C-360 skończyła się wiele lat temu, to obecnie bez problemu zakupić można wybrane części do Ursusa C-360 bezpośrednio w Internecie lub stacjonarnie u dealera.

Cena ciągnika Ursus C-360

Ciągnik Ursus C-360 w stanie dobrym to koszt mniej więcej 15 tysięcy złotych. Za taką cenę nie uda się nigdzie zakupić równie dobrego i sprawnego ciągnika. Dodatkowo sama marka Ursus świadczy o gwarancji i trwałości maszyny. Podobnie jest z zakupywaniem części do Ursus C-360 są one łatwo dostępne oraz tanie. Po za tym części do C-360 można spróbować wymienić samemu, ponieważ ciągnik ma prostą budową umożliwiającą samodzielny serwis.

Tradycja Ursus C-360

Ciągnik Ursus C-360 jest uwielbiany przez rolników z całego świata od wielu lat. Dla licznych osób sama nazwa Ursus przywołuje miłe i dobre wspomnienia. Gospodarze codziennie wykonujący prace polowe traktowali i traktują swoje ciągniki lepiej niż samochody. Wielu przyznaje się, do tego, że ich ciągnik Ursus C-360 jest jedynym z członków rodziny.

Gospodarze użytków rolnych doceniają Ursus C-360 za jego budowę i szeroki wachlarz zastosowań. Nie chcą pozbywać się tak dobrej maszyny i wolą przeprowadzić ewentualną ich naprawę.  Nowoczesne ciągniki sprawiają, że rolnicy czują się w nich niekomfortowo i nie umieją z nich w pełni korzystać. W przypadku drobnej awarii ciągnika części do C-360 są bardzo łatwo dostępne u wielu dealerów, więc rolnicy je zakupują i chętnie samodzielnie wymieniają.

Ciągnik Ursus C-360 stał się tradycją wśród rolników, a to głównie zasługa różnorodnego zastosowania, dużej wytrzymałości, prostej budowy i możliwości samodzielnych oraz szybkich napraw.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ