Prowadząc działalność gospodarczą możesz ubiegać się o kupno samochodu w formie leasingu. Każda oferta tego rodzaju jest jednak traktowana indywidualnie ze względu na wiele wpływających na ostateczną możliwość kupna czynników. W tym artykule wyjaśnimy, jakie warunki należy spełnić oraz jakie kroki trzeba podjąć, aby wziąć auto w leasing.

Leasing auta krok po kroku

Procedura zakupu auta w leasingu nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze należy wybrać samochód, a następnie udać się do firmy leasingowej po przedstawienie oferty. Tam, wraz z doradcą, trzeba uzgodnić warunki transakcji, które są dobierane do indywidualnych potrzeb klienta. Po wykonaniu tych czynności wymagane jest dostarczenie odpowiednich dokumentów. Nie należy się jednak martwić, ponieważ „papierologia” przy mniej skomplikowanych umowach jest ograniczana do minimum. W takich przypadkach wystarczą:

  • NIP,
  • REGON,
  • EDG lub KRS,
  • dwa dokumenty tożsamości osób reprezentujących firmę,
  • wniosek leasingowy.

Teraz można ostatecznie podpisać umowę leasingu i dokonać opłaty wstępnej. Po odbiorze faktury, która jest wystawiana na firmę leasingową, dokonuje się płatności na konto dostawcy, a ostatnie kroki polegają na rejestracji auta oraz wydaniu go użytkownikowi. Należy jednak pamiętać, że w przypadku leasingu samochodu używanego może być dodatkowo wymagane sporządzenie wyceny przedmiotu przez rzeczoznawców.

Korzyści z leasingu auta

Jeżeli ktoś waha się nad kredytem na samochód lub kupnem auta w leasingu, nie powinien mieć większych wątpliwości – zapewnia specjalista z salonu samochodowego ADF Auto z Wrocławia, który jest największym, autoryzowanym dealerem samochodów Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Abarth i IVECO w południowo-zachodniej Polsce.

Umowy leasingu są bowiem prostsze, firma może zacząć użytkowanie samochodu dużo wcześniej i nie trzeba posiadać dużych środków własnych (wystarczy 20% wartości auta). Forma leasingu ma przewagę nad kredytem ze względu na swoją elastyczność – można dowolnie kształtować terminy płatności dotyczące zarówno opłaty wstępnej i wartości rezydualnej, jak również wysokości obciążeń w ratach leasingowych, które są zależne od sezonowości przychodów firmy. Jeszcze jednym plusem jest fakt, że dzięki leasingowi można wliczyć całą ratę leasingową w koszty uzyskania przychodu, co oznacza zmniejszenie płaconego podatku CIT/PIT wtedy, gdy okres leasingu jest krótszy niż okres jego amortyzacji.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ