Na czym polega honowanie korpusów?

Sprawność i niezawodność urządzeń, których używamy na co dzień, to podstawa ich przydatności. Najczęstszą przyczyną wystąpienia różnych uszkodzeń jest ich nadmierna eksploatacja. Rzadko się nad tym zastanawiamy, dopóki nie przyjdzie nam podjąć decyzji o naprawie. W niektórych maszynach nawet drobna usterka może zaważyć na ich funkcjonowaniu, dlatego ważnym procesem w dostosowywaniu urządzeń do precyzyjnego działania jest specjalny sposób gładzenia powierzchni, nazywany honowaniem.

Honowanie sposobem na gładzenie powierzchni otworów

Maszyny zawierające wśród swoich części różnego rodzaju otwory oraz cylindry narażone są na występowanie w nich niewielkich nierówności. Honowanie jest procesem, który pozwala na usunięcie błędów kształtu otworów. Najczęściej stosuje się go przy wymianie tulei cylindrowych – honowaniu poddaje się wtedy otwory, aby tuleje mogły być w ten sposób idealnie dopasowane. Dokładne wygładzenie powierzchni pozwala na ich prawidłowe funkcjonowanie. Odbywa się to za pomocą specjalnych narzędzi, które są wyposażone w osełki obracające się wokół własnej osi i przesuwające w tym samym czasie wzdłuż obrabianego elementu. Honowanie pozwala na usunięcie o 0,03 mm do 0,3 mm powierzchni, dlatego jest znacznie skuteczniejsze niż szlifowanie lub wytyczanie – podkreśla ekspert z firmy Jurgal, która specjalizuje się w honowaniu przemysłowym, regeneracji silników oraz myciu ultradźwiękowym.

Rodzaje maszyn honujących

Do obróbki długich otworów stosuje się honownice poziome, a do krótkich – pionowe, zwłaszcza w przypadku masowej produkcji. Przedsiębiorstwa zajmujące się profesjonalnym honowaniem posiadają honownice manualne, które są obsługiwane ręcznie przez operatora, automatyczne, a także sterowane komputerowo. Podczas stosowania tych ostatnich, obrabiana część jest nieruchoma, a ruchem posuwisto-zwrotnym porusza się sama głowica, która wygładza powierzchnię za pomocą osełek. Są one wykonane z węgliku krzemu, tlenku aluminium, diamentu lub azotku boru, a dzięki podeszwom prowadzącym pozwalają na usunięcie wad otworu i osiągnięcie większych dokładności honowanego elementu.

Zastosowanie procesu honowania

Podczas procesu honowania niezbędny jest również specjalny olej, który pozwala na stałe chłodzenie, nie pozwala przywrzeć osełce do obrabianej powierzchni, a także zapobiega zbieraniu się wiórów metalu, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na powierzchnię pogarszając jej chropowatość. Honowanie stosuje się w gładzeniu powierzchni korpusów, cylindrów silników spalinowych i hydraulicznych, kół zębatych, części aparatury paliwowej, a także luf pistoletów. Charakteryzuje się wysoką wydajnością objętościową, niewielkimi odkształceniami termicznymi i prostotą obsługi, co czyni go metodą obróbki, która ma sprecyzowany obszar zastosowań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ