Opony zimowe

O konieczności dostosowania opon samochodowych do okresu zimowego lub letniego zdaje sobie sprawę każdy kierowca. Jeśli tylko mieliśmy okazję zimową porą jechać samochodem wyposażonym w opony letnie (lub na odwrót, latem prowadziliśmy pojazd z oponami zimowymi), na pewno odczuliśmy olbrzymią różnicę zarówno pod kątem przyczepności samochodu do powierzchni jazdy, jak i jego reakcji na ruchy kierowcy. Dlatego, sezonowa wymiana opon jest niezwykle ważnym obowiązkiem, którego nie powinien zaniedbywać żaden kierowca. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – po czym poznać opony zimowe najwyższej jakości oraz w czym tkwi ich wyjątkowość.

Opony zimowe – dla kogo?

Opony zimowe, czyli tak zwane zimówki, to specjalny typ opon, tworzony w taki sposób, by ich użytkowanie pozytywnie wpłynęło na warunki jazdy w okresie zimowym. Opony zimowe są dostosowane do jazdy w temperaturze kilku stopni (i niższej), a także na powierzchni pokrytej typowymi zimowymi opadami – śniegiem, lodem, błotem.

Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji bieżnika, opady atmosferyczne zalegające na jezdni są szybciej i łatwiej odprowadzane wzdłuż powierzchni opony. Wpływa to niezwykle pozytywnie na komfort i warunki prowadzenia pojazdu. Warto podkreślić, że bieżnik opon zimowych wyposażony jest w zwiększoną ilość lameli, niż ich letnie odpowiedniki.

Co równie ważne, skład materiału, z którego wykonane są opony zimowe, różni się od materiału opon letnich. Przede wszystkim – do mieszanki gum dodaje się zwiększoną ilość krzemionki. Ten niezwykle popularny w wulkanizacji składnik wykazuje pozytywny wpływ na zachowanie opon w czasie jazdy w niskich temperaturach. Za jego pomocą, guma nie twardnieje, a w rezultacie – lamele i inne elementy bieżnika mogą swobodnie i aktywnie wykonywać swoje zadanie.

Rodzaje opon zimowych

Wśród opon dedykowanych do użytkowania w czasie zimy, wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów. Do nich należą przede wszystkim opony: alpejska, nordycka i sportowa.

Opona alpejska jest dedykowana dla osób mieszkających w strefie umiarkowanego klimatu – w tym między innymi dla osób z Polski. Opony takie dostosowane są do warunków panujących najczęściej w naszym kraju – trwałych, jak i przelotnych opadów atmosferycznych, niskich temperatur oraz błota zalegającego na jezdni.

Opona nordycka to typ opony zimowej przeznaczonej do użytkowania w tych miejscach, gdzie zimy są wyjątkowo intensywne. Szczególnie chętnie korzystają z nich obywatele Rosji, Kanady, krajów skandynawskich. W porównaniu do opon alpejskich, opony nordyckie lepiej radzą sobie podczas jazdy po nawierzchni pokrytej dużą ilością opadów atmosferycznych.

Opony sportowe przeznaczone są dla samochodów dysponujących napędem o największej mocy. Korzystają z nich przede wszystkim kierowcy podróżujący na długi dystans, wzdłuż tras szybkiego ruchu.

Szczególnie warte polecenia są opony Nokian, dostępne w ofercie różnych dostawców rozwiązań dla samochodów. Z opon tych korzystają zarówno kierowcy zmieniający sezonowo swoje opony na zimowe, jak i ci korzystający z opon całorocznych. Do najpopularniejszych należy: 195/65R15 Nokian WR D4.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ