Przyczepa jednoosiowa. 4 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim ją kupisz

0
1371

Przyczepa jednoosiowa to przyczepa lekka, czyli taka o dopuszczalnej masie 750 kg, to bardzo praktyczny sprzęt, który przyda się każdemu, kto ma zamiar przewozić ładunki nietypowych rozmiarów. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jej zakup?

Przyczepa to wedle przepisów o ruchu drogowym pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia z innym pojazdem. Rodzajów przyczep jest kilka, ale wśród nich najbardziej popularnym typem, stosowanym najczęściej do drobnych ładunków dla samochodów osobowych jest przyczepa jednoosiowa. Co trzeba o niej wiedzieć?

 

 

By móc prowadzić samochód, do którego przyczepiona jest przyczepa o masie własnej do 750 kg. łączna masa pojazdu razem z przyczepą jednoosiową może wynosić do 4250 kg. Jeśli przyczepa waży ponad 750 kg sprawa się nieco komplikuje, ale nadal można taką przyczepę ciągnąć, jeśli masa całkowita (auto+przyczepa) nie przekracza 3500 kg.

 

  • Trzeba mieć nieco większe umiejętności od przeciętnych 

 

Jazda z jakąkolwiek przyczepą odbiega od prowadzenia zwykłej osobówki. Poza umiejętnościami parkowania liczy się też zdolność do płynnej jazdy z uwzględnieniem zdolności przyczep. W przypadku jednoosiowej przyczepy do samochodu osobowego szczególnie istotny jest fakt, iż przyczepa nie ma hamulców, stąd jej hamowanie musi odbywać się siłą samochodu. A wyczucie tego wcale nie jest takie łatwe. Trzeba przyzwyczaić się do uczucia, kiedy bezwładna masa ciągnięta przez samochód osobowy nie reaguje 1:1 na komendy wydawane skrzyni biegów samochodu.

 

  • Masa przyczepy to nie jej ładowność 

 

To, że nasza przyczepa jest jednoosiowa, nie musi oznaczać, że na pewno możemy ją dopiąć do osobówki, załadować i nie łamać przepisów. Dobrze wykonane przyczepy lekkie jednoosiowe z powodzeniem są w stanie ciągnąć ładunek, który nijak ma się do przepisów o ruchu drogowym. Dlatego warto ważyć ładunek, jaki umieszczamy na lekkiej przyczepie. Nierzadko jest tak, że jednoosiowa przyczepa spokojnie zniesie obciążenie rzędu 1,5 do nawet 2 ton – to jednak nie musi odnosić się do przepisów, bo może się okazać, że masa zestawu (samochód+przyczepa z ładunkiem) znacznie przekracza 5 ton i wówczas Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego pokieruje nasz pojazd na przymusowe parkowanie. 

 

  • Przyczepa przyczepie nierówna

 

Jakość przyczep jednoosiowych, jakie od ręki można kupić w sieci, jest bardzo różna. Większość oferowanych na serwisach ogłoszeniowych przyczep nie odpowiada na standardy akceptowane przez WITD. Stąd warto kupować i wypożyczać przyczepy tylko ze sprawdzonych źródeł – to pozwala na spokojną pracę kierowcy oraz minimalizowanie strat w przypadku rutynowych kontroli. Używanie lekkich przyczep jednoosiowych w wielu przypadkach umożliwia przedsiębiorcom zrezygnowanie z usług firm zewnętrznych. Jednak, by taki zabieg miał rację bytu, trzeba postępować zgodnie z przepisami i zadbać o jakość przyczep – tylko w ten sposób można zaoszczędzić na transporcie.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ