Monitoring floty GPS staje się coraz ważniejszym narzędziem wsparcia w zarządzaniu parkiem samochodowym. Dzięki takim narzędziom można efektywnie planować trasy i racjonalnie kształtować koszty. Nowoczesne śledzenie floty to dużo więcej niż tylko lokalizacja GPS.
Na rynku można znaleźć wiele różnych systemów monitoringu (np. Satis). Każdy z nich oferuje różne rozwiązania i możliwości. Warto zdawać sobie bowiem sprawę, że współczesny monitoring to nie tylko lokalizacja GPS. Dzięki telematyce sprzęgniętej z systemami GPS można kontrolować wiele różnych parametrów samochodów, a to ułatwia optymalizowanie wydatków i efektywne wykorzystanie firmowych pojazdów.
Monitoring GPS
Zacznijmy jednak od podstawowej funkcji monitoringu GPS. Śledzenie floty pojazdów, a ściślej pisząc, określanie dokładnej pozycji samochodów na mapie, ma wiele zalet. Przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo pojazdów, ładunku i kierowców. Pracownik pozostaje przez cały czas w kontakcie z centralą i może szybko zaalarmować, gdy dzieje się coś niebezpiecznego lub niestandardowego. Wysokiej klasy lokalizatory GPS często przeciwdziałają kradzieży, a gdy już do jej dojdzie, ułatwiają odnalezienie samochodu. Monitoring GPS to także większa elastyczność w zarządzaniu parkiem maszynowym. Można nie tylko lepiej planować trasy przejazdu, ale również modyfikować je na bieżąco, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu możliwe jest efektywne wykorzystywanie potencjału floty i zapewnienie lepszej obsługi klientom.
Inne funkcje nowoczesnego monitoringu
Śledzenie floty pojazdów to jednak nie tylko pokazywanie aktualnej pozycji samochodów. Nowoczesne rozwiązania, powiązane z monitoringiem GPS, pozwalają także kontrolować na przykład różne podzespoły samochodu i na tej podstawie oceniać styl jazdy kierowców. To może mieć niebagatelne znaczenie w kontekście optymalizowania kosztów paliwa i serwisowania aut. Wiedząc, jak dany kierowca prowadzi auto, można go zachęcić do bardziej ekonomicznej jazdy (ecodriving). Na tym się jednak nie kończą możliwości nowoczesnego monitoringu GPS. Coraz częściej tego rodzaju systemy pozwalają skutecznie kontrolować paliwo (spalanie, tankowania itp.), przeciwdziałając ewentualnym nadużyciom pracowników. Monitoring ułatwia także rozliczanie czasu pracy kierowców, przedstawicieli handlowych, techników wykonujących zadania w terenie itd.
To oczywiście jedynie kilka przykładowych obszarów, gdzie można wykorzystać monitoring GPS. Wysokiej klasy systemy tego typu stają się coraz ważniejszym narzędziem wsparcia menedżerów, nic dziwnego zatem, że na monitoring GPS decyduje się coraz więcej polskich firm.