W jaki sposób wybrać odpowiednie opony do samochodu dostawczego?

Wybór opon jest często bardzo trudny, szczególnie w przypadku samochodów dostawczych. Powinniśmy pamiętać, iż powinny być one przede wszystkim bardzo wytrzymałe, a także charakteryzować się niską ścieralnością i być bezpieczne. Zatem w jaki sposób dokonać ich wyboru?

Jeżeli decydujemy się na zakup nowych opon do samochodu dostawczego, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na podobne parametry, tak jak w przypadku wyboru opon do samochodów osobowych. Jednak z tą różnicą, iż w przypadku opon do samochodów dostawczych istotny jest także parametr nośności. Bardzo szybko możemy obliczyć maksymalną wartość nośności, jaką powinna posiadać odpowiednia opona. Wystarczy, iż podzielimy dopuszczalną masę całkowitą naszego pojazdu przez liczbę kół, które posiada.

Warto także zwrócić szczególną uwagę na efektywność energetyczną opony. Podczas wyboru nowych produktów możemy kierować się dostępnymi testami. Warto także poczytać opinie internautów, które często są bardzo pomocne podczas wyboru nowego produktu. Od kilku lat w życie weszło rozporządzenie, które mówi, iż każda opona powinna posiadać odpowiednie oznaczenie. Dzięki temu jak już wcześniej wspomniano mamy możliwość sprawdzenia jej efektywności energetycznej. Tym samym możemy się dowiedzieć, czy przykładowo jest oszczędna i posiada najniższe opory toczenia, czy być może stawia większe opory, przez co zdecydowanie szybciej się zużywa.

Podczas wyboru nowych opon do samochodu dostawczego powinniśmy zwrócić również szczególną uwagę na drogę hamowania, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni. Opony są oznaczone symbolami od A do G, gdzie A jest oponą posiadającą najkrótszą drogę hamowania. Często wydaje nam się, iż decydując się na zakup tańszych i tym samym nieco gorszych opon, droga hamowania nie będzie diametralnie różna. Nic bardziej mylnego, ponieważ w przypadku opony A w porównaniu z oponą typu G, może ona wynosić nawet kilka metrów mniej.

Decydując się na zakup nowych opon do samochodu dostawczego, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii, które dotyczą naszego bezpieczeństwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ