Zima to trudny okres dla kierowców. Aby jazda przebiegała bez większych problemów, trzeba przygotować auto do niesprzyjających warunków pogodowych. Jedną z „pozycji obowiązkowych” jest wybór dobrego, zimowego płynu do spryskiwaczy.
Dlaczego warto używać zimowego płynu do spryskiwaczy?
Tutaj odpowiedź jest jednoznaczna: ponieważ jego zaletą jest wyjątkowa odporność na zamarzanie podczas transportu w minusowych temperaturach. Jeżeli używamy płynu letniego w okresie zimowym, musimy liczyć się z faktem, że zamarznie w temperaturze poniżej zera. Kiedy zakrzepnięciu ulegnie sama dysza, za pomocą ciepła pracującego silnika możemy szybko pozbyć się problemu. Jednak gdy zamarznie płyn w zbiorniku, to cały proces odtajania będzie wymagał wstawienia pojazdu do ciepłego pomieszczenia i długotrwałego czekania. Ewentualnie możemy wykorzystać w tym celu nagrzewnicę.
Kiedy i jak uzupełnić płyn
Oczywiście scenariusz, w którym trzeba przez długi czas rozmrażać płyn do spryskiwaczy, nie jest marzeniem żadnego kierowcy… Dlatego najlepiej pomyśleć zawczasu i zanim pojawią się pierwsze mrozy kupić odpowiedni płyn do spryskiwaczy, przeznaczony specjalnie do użytku zimą. Warto zadbać o to już w okresie jesiennym. Wiele osób stosuje metodę stopniowego dolewania, czyli mieszania ze sobą płynu letniego i zimowego. Wówczas dolewamy wersję zimową sporadycznie, w niewielkich ilościach, przy okazji uzupełniania zbiornika. Jednak gdy wiemy, że temperatura minusowa może zaskoczyć nas w każdej chwili, powinniśmy od razu wprowadzić wyłącznie płyn zimowy. Jeżeli w środku nadal znajduje się ten letni, trzeba się go szybko pozbyć, np. przepompować przez dysze albo odessać, używając pompki.
Jak wybrać skuteczny i bezpieczny preparat
Zanim wybierzesz płyn do spryskiwaczy, zwróć uwagę na jego skład i właściwości. Oczywiście składa się on m.in. z mieszanki różnych alkoholi, dzięki czemu nie ulega zamarzaniu (alkoholu powinno być nie więcej niż 30-35%). Pamiętaj, że dobry preparat nie może zawierać denaturatu, a stężenie metanolu nie może przekraczać 3%. Metanol to silna trucizna, dlatego prawo zakazuje sprzedaży środków, w których przekracza on wspomnianą wartość. Dlatego nie kupuj preparatów z niepewnych źródeł. Szukaj u zaufanych, znanych sprzedawców motoryzacyjnych, np. w sklepie internetowym lub oddziałach stacjonarnych firmy Autos.
Czym charakteryzuje się dobry płyn zimowy? Przede wszystkim odpowiednią temperaturą krzepnięcia. W większości rejonów Polski w zupełności wystarcza środek, który zamarza przy -20 stopni Celsjusza. Gdy jednak zamieszkujemy miejsca, w których średnie temperatury są bardzo niskie, np. w górach, można postawić na tzw. arktyczny płyn do spryskiwaczy, którego granicą wytrzymałości jest -60 stopni Celsjusza. Oprócz tego zawsze szukaj produktów, które mają jak najmniej szkodliwych substancji. Najpewniejszym wyborem będą produkty markowe, atestowane, które nie spowodują uszkodzenia lakieru, a także plastikowych i gumowych elementów auta.