Przeciętny akumulator jest w stanie prawidłowo funkcjonować przez kilka lat. Wielu kierowców nie jest jednak w stanie jednoznacznie stwierdzić, kiedy zbliża się moment, gdy akumulator dłużej nam już nie posłuży. Często wtedy w obawie o przykrą niespodziankę na drodze, decydujemy się na profilaktyczną wymianę akumulatora nawet wtedy, gdy działa jeszcze prawidłowo. W jaki sposób stwierdzić, że nasz akumulator jest na skraju wyczerpania i powinniśmy dokonać jego wymiany?
W jaki sposób zbudowany jest akumulator
Akumulator jest urządzeniem elektrycznym, którego funkcja polega na magazynowaniu i przechowywaniu energii elektrycznej prądu stałego, który pozwala na prawidłowe działanie wszystkich urządzeń w samochodzie nawet wtedy, gdy silnik samochodu jest wyłączony. Akumulator jest zasilany alternatorem. Obecnie wymienić możemy 3 podstawowe rodzaje akumulatorów:
- obsługowe – które są domeną starszych modeli samochodów,
- bezobsługowe – które stanowią obecnie zdecydowaną większość akumulatorów,
- żelowe, w których elektrolit jest zastąpiony przez specjalną, bardziej żywotną i wytrzymałą mieszanką krzemionki oraz kwasu.
Jakie przesłanki przemawiają za wymianą akumulatora
Często zdarza się, iż opacznie ustalimy zużycie się akumulatora w momencie, kiedy może posłużyć nam jeszcze przez długi czas. Pierwszym przypadkiem jest zbyt niski poziom elektrolitów, które wydzielają się w postaci ubytku wody będącej wynikiem reakcji chemicznych występujących w akumulatorze. W takiej sytuacji należy uzupełnić stan elektrolitów, a urządzenie dalej będzie zdatne do użycia. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, gdy nasz akumulator pozwala na operacje dolewania wody destylowanej. W przypadku, gdy nie mamy takiej możliwości, niezbędna będzie wymiana urządzenia. Drugą powszechną sytuacją, kiedy uważamy nasz akumulator za wyeksploatowany, jest zwykle rozładowanie urządzenia. Zawsze w przypadku braku współpracy akumulatora, pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić, jest sprawdzenie stanu naładowania. W momencie, gdy jest rozładowany, wtedy do uzupełnienia energii powinniśmy użyć prostownika. Jeżeli jednak akumulator mimo prób nie może zostać naładowany w całości, wtedy następuje zmniejszenie napięcia znamionowego, co w efekcie oznacza potrzebę wymiany urządzenia na nowy model. Wysokiej jakości akumulatory dla wielu modelów samochodów można znaleźć na stronie Economy Parts.
Jak wybrać nowy akumulator
Wybierając nowy akumulator, musimy dopasować jego parametry techniczne do naszego modelu samochodu. Pierwszą kwestią jest to, do jakiego nominalnego napięcia nasz nowy akumulator powinien być przystosowany. Powinniśmy również zwrócić uwagę na układ biegunów oraz ich wykonanie. W niektórych modelach samochodów przewody sprawiają, iż układ biegunów musi być specyficzny. Kolejną kwestią, o której nie wszyscy myślą podczas wyboru nowego akumulatora jest jego wielkość. Pamiętajmy, żeby wybrać urządzenie o odpowiednich gabarytach pasujących do naszego samochodu.