Cztery zasady mądrego ogrzewania. O czym powinniśmy pamiętać podczas sezonu grzewczego

Ogrzewanie domu czy mieszkania jest konieczne co roku w sezonie jesienno-zimowym. Nierozerwalnie jest to związane z – często wysokimi – kosztami. W dużej mierze wysokość rachunków za ogrzewanie jest zależna od nas. Stosując się do kilku prostych zasad, można uniknąć wysokich opłat. Jak można mądrze ogrzewać dom? O czym warto pamiętać, żeby nie ponosić dużych kosztów ogrzewania?

To, czym ogrzewasz ma znaczenie

W domach, szczególnie tych, które postawiono wiele lat temu, bardzo często można spotkać piece starego typu – węglowe. Na szczęście wprowadzono wiele programów jak np. „Czyste Powietrze”, które wspierają Polaków i dopłacają do unowocześnienia swoich instalacji, w taki sposób, żeby były oszczędne dla naszych portfeli i środowiska. Współczesne piece są niezwykle wydajne. Niejednokrotnie nawet kominek, opalany drewnem jest w stanie ogrzać cały dom. Drewno jako surowiec odnawialny może stanowić ekologiczne paliwo, lecz konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie – docięcie na właściwy rozmiar. Może do tego celu posłużyć np. piła łańcuchowa. Ważna jest tu także technika rozpalania i palenia. Bardzo dobrym i tanim sposobem ogrzewania jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, na które także można otrzymać dofinansowanie.

Ogrzewaj regularnie

Dużym błędem podczas ogrzewania jest dopuszczenie do wychłodzenia pomieszczeń, co wiąże się z koniecznością późniejszego dodatkowego rozpalenia w piecu. Dokładamy starań, żeby temperatura w pomieszczeniach nie spadała, poniżej 19 st. C. Nawet kiedy wyjeżdżamy, nie wyłączajmy całkowicie ogrzewania, tylko przykręćmy je na niższą temperaturę.

Odsłoń grzejnik

Bardzo prosta, szybka i skuteczna metoda na dużą oszczędność. Wydawałoby się, że zasada jest oczywista, jednak nie do końca jest przestrzegana. Przysłonięcie grzejnika stołem, komodą, czy nawet długą firanką, która wykonana jest ze sztucznej, nieprzepuszczającej powietrza tkaniny, zdecydowanie obniża jego efektywność. W ten sposób ciepło nie ma szansy na wydostanie się na zewnątrz.

Wietrz mądrze

Wietrzenie, wpuszczanie świeżego powietrza do naszych wnętrz jest konieczne. Zimą także wietrzymy czy uchylamy okno w kuchni podczas gotowania. W takiej sytuacji grzejnik koniecznie musi być przykręcony, a nawet wyłączony. Jeżeli mamy na grzejnikach zainstalowane termostaty, to kiedy niska temperatura dostanie się do środka, nasze grzejniki będą próbowały za wszelką cenę doprowadzić do ustalonej przez termostat temperatury. W takiej sytuacji nie wpłynie to na ogrzanie naszego wnętrza, ponieważ ciepłe powietrze tylko ucieknie przez otwarte okno na zewnątrz. Warto zatem dobrze wywietrzyć pomieszczenie przy wyłączonym kaloryferze, a dopiero po zamknięciu okna powrotem odkręcić ogrzewanie. Dobrze też pamiętać jaka temperatura jest dobra dla naszego zdrowia. W pomieszczeniu, w którym śpimy nie powinno być to więcej niż 18 st.C, a w pokojach dziennych – 21 st. C. Przegrzewanie i przesuszanie pomieszczenia nie są korzystne dla naszego zdrowia ani portfela.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ