Czym różni się pomoc drogowa od mobilnego warsztatu samochodowego?

O ile „pomoc drogowa” jest terminem dobrze znanym i rozumianym intuicyjnie, to mobilne warsztaty samochodowe dopiero niedawno zaczęły szturmem zdobywać rynek mechaniki i elektryki samochodowej. Choć tak pomoc drogową, jak i mobilne autoserwisy wzywa się w stosunkowo podobnych okolicznościach, tj. na przykład w sytuacji nagłej awarii samochodu na drodze, to jednak zakres oraz rodzaj świadczonych przez nie usług różni się od siebie. Warto więc sprawdzić, na czym dokładnie polegają owe różnice.

Pomoc drogowa

            Usługi z zakresu pomocy drogowej to przede wszystkim holowanie pojazdów, w tym transportowanie ich, w przypadku awarii czy wypadku, do stacjonarnych warsztatów samochodowych. To jednak nie wszystko! W zakres usług wielu firm zajmujących się pomocą drogową wchodzi również między innymi zabezpieczanie oraz usuwanie pojazdów z miejsc wypadków, transportowanie pojazdów, przy wykorzystaniu lawety, poza granice kraju, awaryjne odpalanie samochodu, wyciąganie pojazdów zakopanych w śniegu lub unieruchomionych w inny sposób, dowóz paliwa czy wymiana przebitych opon etc.

Mobilny warsztat samochodowy

            Cechą charakterystyczną mobilnych warsztatów samochodowych jest to, że pracujący w nich mechanicy przeprowadzają diagnostykę oraz różnego rodzaju naprawy czy wymiany w wyznaczonym przez klienta miejscu, np. pod jego własnym domem. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają temu, że zapewniają kierowcom korzystającym z ich usług ogromny komfort – nie muszą oni bowiem tracić czasu na przyjeżdżanie do warsztatu, a następnie odbieranie samochodu już po naprawie.

Pomoc drogowa a mobilny warsztat samochodowy

            Różnica między pomocą drogową a mobilnymi warsztatami samochodowymi zdaje się być dość jasna. Niemniej, czy jest tak naprawdę? Kamil Sieradzki, mechanik z mobilnego warsztatu samochodowego i pomocy drogowej Besthol, odpowiada: „Podstawowa różnica między pomocą drogową a mobilnym warsztatem samochodowym polega na tym, że tę pierwszą wzywamy w sytuacji, którą nazwać można kryzysową, na przykład gdy samochód nagle się psuje lub gdy jesteśmy uczestnikami wypadku i samochód musi zostać odholowany. Mechanicy mobilnych warsztatów często umawiają się z klientami na naprawy różnego rodzaju usterek z mniejszym lub większym wyprzedzeniem, a więc pracują wówczas w warunkach bardziej komfortowych. Nie można jednak zapominać, że mobilne warsztaty samochodowe przyjeżdżają również na miejsce wspomnianych wcześniej zdarzeń losowych, a więc naprawiają pojazdy, które zepsuły się w trasie. Dzięki temu wzywanie pomocy drogowej nie jest już konieczne, a kierowca nie płaci za holowanie. Co więcej, wiele mobilnych warsztatów świadczy również usługi holowania, charakterystyczne dla pomocy drogowej, dzięki czemu, gdy naprawienie usterki nie jest możliwe na miejscu, zabiera samochód do stacjonarnego punktu. Granica między pomocą drogową a mobilnymi warsztatami, szczególnie dzisiaj, zaczyna powoli się zacierać, gdyż firmy tego typu starają się wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, którzy preferują kompleksowe podejście do tematu.”

Nagła awaria na drodze – do kogo zadzwonić?

            W sytuacji nagłej awarii na drodze stajemy w obliczu pewnego rodzaju dylematu – zadzwonić po pomoc drogową czy mobilny warsztat samochodowy? Zdaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm, o których mówił Kamil Sieradzki, a więc tych, które oferują usługi charakterystyczne tak dla pomocy drogowej, jak i mobilnego auto serwisu. Jeśli usterkę będzie można naprawić na miejscu, oszczędzimy czas i pieniądze, gdyż auta nie trzeba będzie holować, a my będziemy mogli kontynuować trasę, a jeśli nie – nie będziemy musieli wzywać na miejsce innej firmy, gdyż samochód zostanie bezpośrednio odholowany przez tych samych mechaników, którzy sprawdzali, czy problem może zostać rozwiązany od ręki.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ