Te niepozorne, małe urządzenia potrafią naprawdę wiele, znajdują szerokie zastosowania, nie tylko wśród profesjonalnych służb ratowniczych, czy pomocy drogowych, ale również indywidualnych posiadaczy zwykłych samochodów osobowych.
Zastosowanie wyciągarek
Podstawowym zadaniem urządzenia, jest wyciągnięcie samochodu na równą i stabilną powierzchnię. Często zdarza się, że w trudnym terenie samochód ugrzęźnie w koleinie, błocie, śniegu lub piachu i pomimo usilnych starań ze strony kierowcy i pasażerów, koła ślizgają się w miejscu i nie można go wydobyć z powrotem, na utwardzoną nawierzchnię. Za pomocą wyciągarki można również wciągnąć pojazd na skarpę, do której nie ma drogi dojazdowej. Poza tym, wyciągarka przydaje się do wodowania łodzi, czy wyciągnięcia jej na brzeg. Znajduje również zastosowanie w sytuacjach nietypowych, takich, jak np. usunięcie ciężkiej kłody drzewa, która zwaliła się na drogę, zagradzając przejazd, czy karczowanie krzaków i drzew.
Budowa wyciągarki
Podstawowym i najważniejszym elementem urządzenia jest bęben, na który nawijana jest mocna lina (stalowa lub syntetyczna), służąca do podciągania pojazdu. Liny stalowe są bardzo ciężkie, ale odporne na przetarcia. Do ich wciągania stosuje się specjalne rolki. Liny syntetyczne są bardzo lekkie, jednak mniej trwałe. Nawija się je za pomocą ślizgów. Nowoczesne wyciągarki wyposażone są w przekładnie planetarne, dzięki którym uzyskuje się duży moment wyciągania. Każde urządzenie posiada również mocny hamulec bezpieczeństwa, który załącza się automatycznie, w momencie zatrzymania bębna.
Rodzaje wyciągarek
Na rynku można spotkać cztery rodzaje wyciągarek: ręczne, elektryczne, mechaniczne i hydrauliczne. Różnią się one parametrami technicznymi, ciężarem i ceną, każda z nich ma swoje wady i zalety. Do zastosowań „domowych”, świetnie nadają się małe, lekkie, łatwe w obsłudze i tanie, wyciągarki ręczne. Wymagają jednak użycia sporej siły, aby ich działanie okazało się skuteczne. Wyciągarki elektryczne zasilane są z akumulatora (lub dwóch) i posiadają własny silnik, dzięki czemu ich praca jest niezależna od sprawności pojazdu. Urządzenia hydrauliczne posiadają dodatkową pompę hydrauliczną lub korzystają z pompy wspomagania układu kierowniczego, wyciąganego samochodu. Wyciągarki mechaniczne mają dużą moc, jednak korzystają z silnika samochodu. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy wziąć pod uwagę podstawowy cel, jakiemu ma służyć. Należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie: lepiej kupić sprzęt markowy (chociaż jest zawsze droższy), ponieważ daje gwarancję długotrwałego i niezawodnego działania.
Uwielbiasz jazdę terenową? Zaopatrz się w wyciągarkę samochodową. Wybawi Cię z wielu kłopotów, które czyhają na drodze i sprawi, że bez obaw możesz udać się w podróż, nawet w ekstremalne warunki terenowe.