Sprężarka to urządzenie wykorzystywane do podwyższania ciśnienia gazu lub do wymuszenia kierunku jego przepływu. Od wielu lat urządzenia tego typu są niezastąpionym wyposażeniem zakładów produkcyjnych, różnego rodzaju warsztatów czy stacji paliw. W tym ostatnim przypadku sprężarek używa się do pompowania kół samochodowych. W przypadku zastosowań warsztatowych i przemysłowych, sprężarki najczęściej wykorzystywane są do obsługi narzędzi pneumatycznych.

Rodzaje kompresorów tłokowych

W sprzedaży znajdziemy kilka różnych typów sprężarek. Jedną z najprostszych i najbardziej rozpowszechnionych konstrukcji jest kompresor tłokowy. Urządzenie działa w oparciu o ruch posuwisty tłoka w cylindrze, który ściska gaz wymuszając w ten sposób wzrost jego ciśnienia – kompresory jednostopniowe. Sprężarki tłokowe spotyka się również w wersji dwustopniowej. W większości przypadków są to jednak duże kompresory, o wysokiej wydajności działania, stosowane w większych zakładach produkcyjnych. Do prostych zastosowań warsztatowych najczęściej wybierane są kompresory jednostopniowe, zwykle olejowe, choć w sprzedaży znaleźć można również ich wersje bezolejowe. Te ostatnie wykorzystuje się do bardziej specjalistycznych prac, gdy sprężone powietrze musi być czyste, wolne od olejowych oparów. Do obsługi takich urządzeń jak klucze pneumatyczne, wiertarki, młoty czy do pompowania opon samochodowych z powodzeniem wystarczy kompresor tłokowy olejowy.

Podstawowe parametry techniczne kompresora

Niezależnie od rodzaju konstrukcji, każdy kompresor tłokowy (https://www.dowarsztatu.com/pol_m_Kompresory-i-Pneumatyka_Kompresory_Kompresory-tlokowe-271.html) posiada określoną pojemność i wydajność działania. Pojemność sprężarki do zastosowań warsztatowych powinna sięgać wartości około 50l. Dzięki dużej pojemności kompresora, czas pracy z narzędziami pneumatycznymi będzie znacznie dłuższy. Zbyt mała pojemność to konieczność częstego uruchamiania kompresora – zwiększania ciśnienia gazu, co w negatywny sposób przekłada się na czas potrzebny do wykonania określonej pracy z wykorzystaniem narzędzi pneumatycznych. W przypadku kompresorów do zastosowań domowych, wystarczająca pojemność sprężarki tłokowej to około 10l. Wydajność pracy danego modelu sprężarki mierzona jest w szybkości sprężania powietrza. Im wyższa sprawność działania urządzenia, tym większa wydajność pracy z narzędziami pneumatycznymi. Profesjonalny kompresor olejowy lub bezolejowy może działać z szybkością sprężania sięgającą 1000 l/min.

warsztat-samochodowy

Szukając nowego kompresora warto zwrócić uwagę także na takie parametry jak:

– maksymalne ciśnienie robocze – powinno być dostosowane do wymagań narzędzi pneumatycznych, z jakich będziemy korzystać. Standardowa wartość ciśnienia to 8-10 barów.

– poziom hałasu – im cichsze urządzenie tym większy komfort pracy. Niestety ciche kompresory tłokowe są znacznie droższe od kompresorów standardowych, które podczas pracy generują hałas rzędu 100 decybeli i więcej.

– czas nabijania butli – niestety większość producentów nie podaje tego parametru technicznego urządzenia, a szkoda, bo szybkość ładowania wpływa na wydajność pracy sprężarki.

[Głosów:11    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ