Jak przebiega regeneracja turbosprężarki

O ile niektórzy z nas uznają auto z zwykłą maszynę, której zadaniem jest dowieźć pasażera z punktu A do punktu B, o tyle istnieje również całkiem spora grupa, dla której samochód to coś więcej, niż konstrukcja ze stali. Dla takich osób nie tylko wygląd auta ma znaczenie, ale także jej moc czy dźwięk wydechu. Z tego względu wśród fanów mocnych „fur” popularny jest tuning, m. in. montowanie turbo. Jak jednak dbać o taki dodatek? Na czym polega i ile kosztuje regeneracja turbosprężarki?

Więcej znaczy lepiej

Aby zwiększyć moc silnika, musimy doprowadzić do niego więcej paliwa i powietrza. Turbosprężarka jest właśnie tym elementem, który umożliwia podkręcenie pracy silnika, dzięki czemu nasz samochód zyskuje na osiągach. Choć istnieją również inne sposoby na doprowadzenie większej ilości mieszanki paliwowo-powietrznej do silnika, turbo jest najskuteczniejszym i najpopularniejszym wśród stosowanych rozwiązań.

Jak sama nazwa wskazuje, dodatkowy element składa się z dwóch części – turbiny i sprężarki, połączonych ze sobą wałem. Turbina napędzana jest za pomocą gazów wlotowych, zaś sprężarka spręża powietrze wprowadzane do układu dolotowego. Więcej o budowie i dbaniu o tym układzie można znaleźć na stronie: http://www.scrollproducts.com/pl.

Jak regenerować turbo?

Jeżeli chcemy zregenerować turbosprężarkę, najlepiej zgłosić się do profesjonalnego serwisu. Procedura przebiega w kilku punktach:

  • znalezienie nowego rdzenia;
  • rozkręcenie egzemplarza, który chcemy zregenerować;
  • oczyszczenie wszystkich elementów układu, ze szczególnym uwzględnieniem obudowy żeliwnej, aluminiowej i kolektora;
  • osadzenie nowego rdzenia w układzie;
  • skręcenie elementu w całość oraz jego montaż w samochodzie.

O ile samodzielna regeneracja podzespołu jest raczej niemożliwa bez odpowiednich narzędzi, o tyle możemy oszczędzać zużywanie turbosprężarki poprzez odpowiednią eksploatację, jak np. odczekanie przed ruszeniem, aż układ zostanie wypełniony smarami czy spokojnym używaniu gazu do czasu, aż silnik osiągnie odpowiednią temperaturę.

Utrzymania auta w dobrym stanie to nie tylko kwestia naszego bezpieczeństwa, ale także komfortu i dynamiki jazdy. Jeżeli czujemy, że turbosprężarka powinna zostać poddana regeneracji, nie powinniśmy z tym zwlekać. Warto również wybrać sprawdzony serwis, dzięki czemu będziemy mieć pewność co do jakości użytych części i wykonania pracy. Sami również możemy dbać o układ, odpowiednio go eksploatując i nie wystawiając na niekorzystne czynniki, jak np. przesadzanie z dodawaniem gazu, gdy samochód jeszcze w pełni się nie rozgrzał.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ