Regeneracja czy wymiana alternatora na nowy? Sprawdź, co się bardziej opłaca

Alternator to istotny element samochodu, dlatego ceny nowych urządzeń, podobnie jak poszczególnych podzespołów są wysokie. Jest on urządzeniem, które zmienia energię mechaniczną w energię elektryczną potrzebną do zasilania pojazdu. Okazuje się, że alternator jest urządzeniem, które można poddać regeneracji. Warto zauważyć, że dobrze zregenerowany alternator samochodowy działa równie niezawodnie, jak nowy i jego jakość jest porównywalna. Oznacza to, że można z niego korzystać przez kolejne lata bez obawy, że zacznie szwankować.

Budowa i zasada funkcjonowania alternatora

Głównymi elementami alternatora są stojan i wirnik. Stojan jest nieruchomą częścią złożoną ze stalowej, izolowanej ramki z trzema uzwojeniami ułożonymi co 120 stopni na jego obwodzie. Z kolei wirnik to elektromagnes zasilany przy użyciu ślizgowych pierścieni i szczotek. Alternator posiada uzwojenie robocze w stojanie, a nie w prądnicy w wirniku, jak ma to miejsce w prądnicy prądu stałego. Poza tym w alternatorze jedno uzwojenie jest nawinięte osiowo, co ma wpływ na tworzenie pola magnetycznego, które zmienia się w trakcie pracy alternatora. Zasada działania alternatora polega na wytwarzaniu przez wirnik pola magnetycznego, dzięki czemu powstaje prąd o przebiegu sinusoidalnym.

Profesjonalna regeneracja alternatora

Regeneracja alternatora wykonana przez fachowców zapewni jego wysoką jakość pracy. Polega ona na wymianie WSZYSTKICH zużytych podzespołów alternatora. Pierwszym etapem regeneracji jest naprawa obudowy rozrusznika, czyli odtłuszczenie i oczyszczenie go w piaskarce. Następnie alternator jest rozkładany na części i zabezpieczany warstwą antykorozyjną, której zadaniem jest ochrona poszczególnych elementów przed zniszczeniem. Wszystkie zużyte elementy alternatora, takie jak łożyska, tuleje, szczotki, a także sprzęgło jednokierunkowe oraz elektromagnes czy jego styki, zostają wymienione na nowe podzespoły wysokiej jakości. Po dokonaniu pełnej regeneracji, alternator podlega sprawdzeniu na stole probierczym. Sprawdza się m.in. parametry mocy, poprawności działania elektromagnesu oraz zazębiania. Po pozytywnej weryfikacji alternatora użytkownik powinien otrzymać na produkt gwarancję. Należy podkreślić fakt, że nie wszystkie firmy, które zajmują się regeneracją alternatorów wykonują kompleksową regenerację i nie zawsze dają 2-letnią gwarancję. Dlatego warto skorzystać z serwisu, w którym naprawa obejmuje gwarancję.

Demontaż starych alternatorów

Aby odzyskać części przydatne do regeneracji alternatora warto wykorzystać części i podzespoły istniejące w starych urządzeniu. Firma Starter Kłodzko zajmuje się profesjonalną regeneracją i wymianą alternatorów. Na stronie https://www.autostarter.pl/ znajduje się pełna oferta usług obejmująca naprawę i regenerację oryginalnych alternatorów, które są fabrycznie montowane w samochodach. Firma zajmuje się również odzyskiwaniem części ze starych urządzeń, które będzie można wykorzystać do naprawy kolejnych. Elementy starego alternatora będą poddawane skrupulatnej diagnostyce, aby oszacować czy będzie je można ponownie wykorzystać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ